Zadziwiająca krzyżówka - powrót szezlongów

Zadziwiająca krzyżówka - powrót szezlongów

  Mateusz

 (0)    0

  PoradnikiInspiracjeProdukty  

Szezlong to mebel, który kojarzy się z dość ekskluzywnym elementem mieszkania goszczącym w eleganckich gabinetach czy salonach z poprzednich epok. Jeśli chodzi o bryłę, to przywodzi on na myśl wydłużony fotel z wezgłowiem – taka forma podyktowana jest wygodą podczas wypoczynku i pozwala przyjąć pozycję półleżącą. Można by powiedzieć, że dzięki temu szezlong wręcz kusi tym, by choć na chwilę odsapnąć na nim w ciągu dnia.

Mimo tego, że na jakiś czas popadł w zapomnienie, dziś coraz częściej jest wybierany jako mebel użytkowy, ale też taki, który ma dodać pomieszczeniu szczyptę niebanalnego charakteru. Jego obecność pozytywnie zaskakuje i świadczy o nietuzinkowym guście właściciela domu czy mieszkania. Co za tym stoi? Na pewno historia szezlonga. Powstał on w XVII – przeważnie był obity błyszczącą pikowaną tapicerką i miał zdobione nóżki. Najbardziej popularny był w wieku XVIII i XIX. Do tej pory, w świecie szeroko pojętej popkultury, takim ambasadorem wypoczynku na szezlongu jest… Sherlock Holmes. Ten literacki detektyw ze szklaneczką mocniejszego trunku w dłoni często właśnie podczas relaksu na szezlongu rozwiązywał kryminalne zagadki.

Szezlong laguna

szezlong LAGUNA

Całkiem nowa odsłona


Od niedawna szezlongi powracają do łask, dzieje się to za sprawą tego, że nie są już projektowane według jednego tradycyjnego kanonu. Przyjmują nowocześniejsze formy i nierzadko są wariacjami na temat ustalonego wzorca. Nie są to już meble, które przeważnie były umieszczane i eksponowane pośrodku pomieszczenia – teraz są nawet projektowane tak, że można je umieścić w rogu pokoju (istnieją szezlongi lewostronne i prawostronne, dzięki czemu łatwiej zagospodarować nimi pomieszczenie). Oprócz formy wydłużonego fotela mogą przybrać także taką składająca się z dwóch części: wydłużonego siedziska z wezgłowiem i pufy w formie podnóżka. Niektóre z szezlongów przypominają fotel ogrodowy (tylko z fantazyjnie uformowanym siedziskiem oraz z tapicerką skórzaną albo z ekoskóry) czy… kosmiczny leżak na chromowanych stelażach.

Stylowy szezlong w różnym wydaniu

Mebel ten daje szerokie pole do popisu projektantom, a dzięki temu przyszli użytkownicy mogą dostosować szezlong do własnych wymagań, gustu czy wystroju pomieszczeń. Współcześnie oferowane są szezlongi nawiązujące do modeli tradycyjnych z nóżkami, pokaźnym wezgłowiem z pikowaną tapicerką wykonaną ze skóry lub ekoskóry, wtedy mebel idealnie nadaje się do mieszkań w stylu retro – salonów czy gabinetów. Szezlong w formie nowoczesnej czy też mniej widowiskowej – skromniejszy w formie, często bez nóżek, obity tkaniną jest wersją mebla do pomieszczeń nowoczesnych. To wydanie mebla przybiera często fantazyjną, powyginaną formę, która też przyczynia się do wygody wypoczywającego – odciąża i podpiera ciało tak, że relaks jest pełniejszy i daje odpoczynek mięśniom.


Bardzo ciekawym modelem szezlonga, można by tu użyć określenia „hybrydowym”, jest mebel stanowiący połączenie dwóch stylów: tradycyjnego i nowoczesnego. W tym przypadku forma szezlonga jest nowoczesna, a obicie – pikowane, jednak często w awangardowy sposób i składa się jakby z oddzielnych modułów. Rezygnacja z nóżek, czy też zastąpienie ich chromowanymi elementami, dodatkowo nadaje meblowi nowoczesny sznyt. Często metalowy stelaż stanowiący podparcie mebla jest częścią wezgłowia czy podłokietników. Modny styl skandynawski także nie oparł się urokowi szezlongów – drewniane elementy mebla, pastelowy kolor tkaniny obiciowej sprawiają, że miłośnicy takiego designu także mogą dopasować szezlong do wnętrz domów czy mieszkań.


Niezależnie od wersji szezlong to interesujący element pomieszczenia, zarówno pod względem praktycznym, jak i estetycznym. Może służyć jako miejsce, w którym oddamy się lekturze, oglądaniu seriali czy też słuchaniu muzyki.

szezlong HEAVEN promo

szezlong HEAVEN promo

 (0)    0

Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Leave a Comment
Captcha