Wygodne i stylowe krzesła do jadalni

Wygodne i stylowe krzesła do jadalni

  Paulina

 (1)    0

  AktualnościPoradnikiInspiracje  

Jadalnia to jedno z najważniejszych miejsc w domu. To tu spotyka się rodzina przy wspólnych posiłkach, tu podejmujemy przyjaciół oferując im kulinarne specjalności domu. Sercem tego miejsca jest wygodny stół i dobrane do niego krzesła.

Krzesła do jadalni możemy kupować na dwa sposoby - w zestawie, albo pojedynczo. Decydując się na to drugie rozwiązanie, będziemy mieli większe pole do popisu, pozwoli nam to dobrać krzesła tak, by stanowiły oryginalne połącznie, charakterystyczne tylko dla naszego wnętrza. Ograniczeniem może być wyłącznie nasza wyobraźnia.

Krzesło BOSS 14

Krzesło BOSS 14

Wygodnie, czyli na właściwej wysokości

Urządzanie jadalni zwykle zaczynamy od wyboru stołu. To determinuje styl i parametry doboru krzeseł. Dobrze dobrane krzesła to gwarancja funkcjonalności i komfortu siedzenia. Przyjmuje się, że najwygodniej jest siadać, gdy siedziska krzeseł znajdują się mniej więcej 30 centymetrów poniżej blatu stołu. Znaczenie ma także to, jaka odległość dzieli siedzisko od podłogi. Najlepiej, gdy jest to 40-50 centymetrów. Aby dobrać krzesła do stołu, należy też wziąć pod uwagę to, czy mają one podłokietniki i jaka jest ich wysokość.

Aby nie tracić przestrzeni wokół stołu, krzesła muszą dać się wsunąć pod blat. Istotna jest również wysokość oparcia. Dawniej stawiano na modele z jak najwyższymi oparciami. Jednak prawda jest taka, że stół otoczony takimi krzesłami nie wygląda zbyt dobrze. Całe pomieszczenie na tym traci. Zakłada się, że najlepiej sprawdzają się krzesła, których oparcie wystaje ponad blat na jakieś 20 centymetrów. Warto też zwrócić uwagę na szerokość krzeseł. Zwłaszcza, gdy chce się koło siebie postawić dwa lub więcej. Krzesła powinny się mieścić między nogami stołu. Co więcej, postawione obok siebie, nie powinny się ze sobą łączyć nogami. Musi dać się je swobodnie wysuwać i wsuwać.

Wygoda, styl, praktyczność

Kupując krzesła oczywiście należy zadbać o to, by tworzyły ze stołem zgrany duet. By pasowały stylistyką i kolorem. Ważne jest też, by były wykonane z dobrych materiałów. To gwarantuje ich trwałość. Najpopularniejsze są krzesła drewniane. Wprawdzie drewno nie jest tak trwałe, jak stal lub tworzywa, jednak nadaje wnętrzom ciepła i przytulności. Do tego jest ekologiczne i bezpieczne dla otoczenia. I najważniejsze: bardzo uniwersalne. Wchodzi w przyjazne relacje z każdym rodzajem wnętrza. Wybierając do domu krzesła drewniane, trzeba jednak zdać sobie sprawę, że niezbędne będą poduszki na siedzisko, by było wygodnie. Można też poszukać krzeseł, które mają tapicerowane lub skórzane siedziska. Dzięki temu znacznie bardziej komfortowo się siedzi. Są też, oczywiście, tapicerowane i skórzane krzesła z nogami wykonanymi z metalu lub tworzyw sztucznych. Trzeba przy tym mieć świadomość, że z mebli tapicerowanych trudniej czyścić plamy i zabrudzenia, co ma znaczenie, jeśli mamy dzieci. Z drugiej strony, oprócz aspektów czysto praktycznych, istotny jest walor estetyczny i wizualny. Można postawić również na meble wykonane z tworzyw sztucznych lub metalu. Zwłaszcza, jeśli wnętrze urządza się w loftowym stylu. Będą praktyczniejsze, ale dużo mniej wygodne.

Krzesło BOSS 10D
Krzesło BOSS 10D

 (1)    0

Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Leave a Comment
Captcha