Wybieramy najlepszy materac

Wybieramy najlepszy materac

  Daria

 (0)

  PoradnikiInspiracje  

Każdy z nas spędza w łóżku mniej więcej 1/3 całej swojej doby. Szkoda tracić ten cenny czas na spanie na niewygodnym łóżku! Nawet najkosztowniejsze łóżko z nowoczesnym stelażem nie będzie dobrze spełniać swojej funkcji i nie przyniesie ukojenia, jeśli nie będzie wyposażone w solidny materac dopasowany do indywidualnej budowy anatomicznej użytkownika. Zatem jak spośród ogromu dostępnych w sklepie modeli wybrać ten jeden, który pozwoli Twojemu ciału i umysłowi naprawdę odpocząć? Sprawdź nasze rady i przekonaj się, jak wiele w codziennym życiu może zmienić nowy materac!

Materac PRONTO 120x200

Materac PRONTO 120x200

Dobry materac – dlaczego to takie ważne?

Śpisz na rozkładanej kanapie albo odkształconym materacu, który czasy świetności ma dawno za sobą? Niestety, nieświadomie wyrządzasz swojemu ciału ogromną krzywdę. Spanie na nieodpowiedniej powierzchni niesie ze sobą poważne konsekwencje. Sen to czas, kiedy w naszym ciele zachodzą ważne procesy, na przykład wyrównuje się poziom płynu rdzeniowego w przestrzeni międzykręgowej, regenerują się mięśnie, przetwarzane są wszystkie informacje nabyte podczas minionego dnia, mikrouszkodzenia w komórkach zostają naprawione. Kiedy zasypiamy na niewygodnym, niedopasowanym do naszego ciała podłożu, nie możemy w pełni się zrelaksować – przewracamy się z boku na bok, budzimy, odczuwamy dyskomfort, niektóre obszary ciała są zbyt obciążone. Fazy snu są zakłócone, procesy naprawcze nie odbywają się tak, jak powinny, a podniesienie się z łóżka i rozpoczęcie nowego dnia staje się katorgą. Drętwienie kończyn, ociężałość, problemy z koncentracją, rozdrażnienie, bóle kręgosłupa i karku, pogłębienie się wad postawy a nawet nasilenie objawów alergii i wzmożony apetyt to tylko część problemów, jakich może przysporzyć Ci Twój materac.

Specjaliści zaznaczają, że żywotność materacy wynosi zazwyczaj około siedmiu lat. Ponadto, sygnałem wskazującym na konieczność wymiany materaca na nowszy model jest powstanie na nim nierówności, pęknięć lub grudek w ich strukturze albo skrzypienie podczas ruchów.

Przede wszystkim: twardość

W ścisłej czołówce najważniejszych parametrów, na jakie należy zwrócić uwagę podczas zakupu nowego materaca, jest jego twardość. Jeszcze do niedawna zwykło się twierdzić, że im twardszy jest materac, tym lepiej dla naszego organizmu. Dzisiaj ortopedzi jednogłośnie zaznaczają, że stopień twardości materaca powinien być dostosowany do wagi użytkownika. Powierzchnia, na jakiej śpimy, ma równomiernie podpierać kręgosłup na całej jego długości, aby maksymalnie odciążyć mięśnie. Osoby lżejsze powinny wybierać materace o bardziej miękkiej, elastycznej strukturze, natomiast cięższe – modele twardsze, które nie będą zapadały się pod wpływem mocniejszego nacisku i nie będą zakłócać swobodnego krążenia krwi w miejscach mocniej przylegających do materaca. Producenci wyposażenia sypialni oferują obecnie modele ze strefami twardości pozwalającymi na jeszcze lepsze dopasowanie twardości do poszczególnych części ciała. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie okazuje się korzystne jedynie wtedy, kiedy śpimy w jednej pozycji. Zanim wybierzesz materac dla siebie, warto przetestować w sklepie konkretne modele. Tylko wtedy przekonasz się, czy wstępnie wybrany produkt zapewni Ci należyty komfort.

Materac kieszeniowy MONTANA 180x200

Materac kieszeniowy MONTANA 180x200

Wielkość

Kolejnym kryterium podczas wyboru materaca jest jego wielkość. Producenci oferują kilka standardowych wariantów: materace 80x200 cm, 90x200 cm, 120x200 cm, 140x200 cm, 160x200 cm, 180x200 oraz 200x200 cm. W tym przypadku zasada jest prosta: dostępna przestrzeń nie powinna krępować ruchów i wymuszać przybierania nienaturalnej pozycji. Optymalnym wyborem będzie kupno materaca dłuższego o 20 cm od wzrostu najwyższej osoby śpiącej w łóżku oraz szerokości wynoszącej minimum 70 cm na osobę (zgodnie z tą zasadą łóżko dwuosobowe nie może być węższe niż 140 cm).

Materac dla alergików

Rozgrzane po nocy, wilgotne łóżko z trudnodostępnymi zakamarkami to idealne środowisko dla szybko rozmnażających się bakterii i roztoczy. Odpowiedzią na potrzeby alergików, dla których wysoka higiena podczas nocnego odpoczynku jest priorytetem, są materace lateksowe o antybakteryjnych właściwościach. Sprężysta pianka naturalnego lub syntetycznego pochodzenia ma zdolność do przyjmowania i oddawania wilgoci, co zapewnia optymalny komfort cieplny i niweluje pocenie. Jej kanalikowa struktura wewnętrzna zapewnia bardzo dobrą cyrkulację powietrza i cichą pracę. Lateks nie chłonie zanieczyszczeń, jest odporny na odkształcenia. Często zawiera substancje bakteriobójcze, skutecznie zapobiegające rozwojowi bakterii i grzybów. Jedynym przeciwskazaniem do używania tego typu materaca jest uczulenie na lateks. Zanim kupisz nowy materac antyalergiczny sprawdź, czy pokrowiec, którym jest pokryty, można zdjąć i prać w pralce w wysokiej temperaturze.

Ciekawą alternatywą dla modelu z lateksu jest materac z pianki termoelastycznej – materiału zwanego memory foam, czyli „pianką z pamięcią”. Innowacyjny materiał reaguje nie tylko na obciążenie, ale również ciepło ludzkiego ciała. Po położeniu się na materacu z pianki termoelastycznej, możesz poczuć delikatne zapadanie się w jego strukturę. Otulająca miękkość zapewnia wysoki komfort sprzyjający odprężeniu. Pianka termoelastyczna również wykazuje właściwości antyalergiczne. Ponadto, polecana jest osobom borykającym się ze schorzeniami ortopedycznymi i chorym spędzającym większość czasu w jednej pozycji w łóżku.

Materac idealny dla dwojga

Przewracanie się z boku na bok partnera śpiącego obok nie będzie zakłócało Twojego snu, jeśli wyposażysz swoje łóżko w wysokiej jakości materac punktowo reagujący na nacisk. Do tej grupy zaliczyć możemy wcześniej wspomniane materace z pianki termoelastycznej oraz modele kieszeniowe, składające się ze sprężyn zamkniętych w osobnych kieszonkach z materiału. W przypadku dużej dysproporcji w budowie anatomicznej partnerów, korzystne będzie kupno dwóch mniejszych materacy. W takim przypadku wybrane modele muszą mieć tę samą wysokość. Zniwelować odczucie przerwy przebiegającej przez środek łóżka pomoże cienki materac nawierzchniowy.

Materac mZET 9 stref Premium Komfort Royal 180x200

Materac mZET 9 stref Premium Komfort Royal 180x200

 (0)