Wszystkie szafy -5%!

promocja ważna jeszcze tylko:
Wnętrza skandynawskie – na co zwrócić uwagę?

Wnętrza skandynawskie – na co zwrócić uwagę?

  admin

 (0)    0

  Inspiracje

Styl skandynawski gości w polskich domach już od dłuższego czasu, a jego popularność ciągle rośnie. Trudno się dziwić, bowiem jego charakterystyka pozwala na zaaranżowanie każdego typu pomieszczenia: od łazienki aż po salon. Jednocześnie jest to styl, który umożliwia urządzenie przestrzeni w sposób nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale i funkcjonalny. Jak zatem wyposażyć wnętrza, aby były utrzymane w estetyce znanej ze Skandynawii?

Światło naturalne i sztuczne

Pomieszczenia w stylu skandynawskim są przede wszystkim jasne. Dzięki białym ścianom, a często również meblom, przestrzeń wydaje się większa. Popularne są również elementy wyposażenia w kolorze beżu i odcieniach szarości, a inne kolory można znaleźć w dodatkach. Ponadto do pokojów w tym stylu wpada zazwyczaj spora ilość naturalnego światła. Częste są duże okna, które nie są niczym osłonięte. Jeśli zaś ktoś ceni sobie prywatność, to dobrym pomysłem jest powieszenie długich firan i zasłon, które zostaną zaciągnięte po zmroku.

Również sztuczne oświetlenie stanowi istotną kwestię w aranżacji. Lampy skandynawskie zazwyczaj mają ciekawe kształty, gdyż stanowią dobry dodatek do wystroju. Rzecz jasna, poza zapewnianiem światła, jakże cennego w tamtej części globu. Zresztą dekoracje w stylu Skandynawów to najczęściej przedmioty praktyczne, które poza upiększaniem przestrzeni, między innymi właśnie ją oświetlają.

Drewno i inne materiały

Jakich mebli powinieneś szukać, chcąc zaaranżować mieszkanie zgodnie z cechami stylu? Najczęściej stosowane są elementy wykonane z naturalnego drewna, w jasnym kolorze. Ten materiał może być również bielony, a niekiedy jest malowany na inną barwę. Poza tym, jeśli chodzi o meble wypoczynkowe, takie jak kanapy czy fotele, to są one przede wszystkim miękkie i wygodne. Wyposażenie w stylu skandynawskim nieraz posiada również interesujące wykończenie, na przykład nóżki w sofie mają ciekawy kształt, a szafki posiadają ramkowe fronty. Obecnie można jednak zaobserwować, że aranżacje zmierzają coraz bardziej w kierunku prostoty. Kształty mebli się wygładzają i zyskują one lżej wyglądającą formę.

Poza drewnem, we wnętrzach skandynawskich dominują inne rodzaje naturalnych tworzyw. W takim pomieszczeniu może pojawić się ściana z cegły, a dodatki stanowią ceramiczne, szklane czy wełniane przedmioty. Jeśli chcesz, aby salon prezentował się lepiej, możesz na przykład położyć na kanapie piękny, wełniany pled. Przytulności dodają również bawełniane poduszki. Z kolei ceramika, szkło czy metal występują w postaci takich przedmiotów, jak: lampy, kubki, wazony, ramki z sentencjami i tym podobne.

Wzory, kolory – niebanalne dodatki

Tym, co sprawia, że styl skandynawski nie jest nudny, są akcenty kolorystyczne i dodatki. Przestrzeń utrzymana w całości w bieli byłaby nudna. Można jednak dodać do niej wzorzysty dywan, kolorowe zasłony czy nawet pojedynczy przedmiot w żywym kolorze. Świetnie sprawdza się na przykład kanapa czy fotel w odcieniu czerwieni albo żółci. Najważniejsze, aby cała aranżacja stanowiła spójną całość, a barwy znajdujące się we wnętrzu, były obecne w różnych miejscach. Zadbaj, aby pomieszczenie było jasne i słoneczne, ale też daj się trochę ponieść wyobraźni podczas dobierania dodatków.

 (0)    0

Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Leave a Comment
Captcha