Wnętrza industrialne – czyli jakie?

Wnętrza industrialne – czyli jakie?

  Daria

 (2)

  PoradnikiInspiracjeProdukty  

W ostatnich latach wyraźnie da się zaobserwować trend na wnętrza, w których króluje styl industrialny. Czym charakteryzują się tego typu aranżacje? Jakich mebli i dodatków nie może w nich zabraknąć?

Krótka historia stylu industrialnego

Styl industrialny powstał w Stanach Zjednoczonych. W okresie recesji, w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, na rynku nieruchomości dominować zaczęły opuszczone pomieszczenia po dawnych fabrykach czy warsztatach. Tym, co je wyróżniało był duży metraż oraz niezwykle przystępne ceny. Prawdziwy boom na tego typu przestrzenie nastąpił w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Wtedy to zaczęli półlegalnie przejmować je artyści zamieszkujący takie dzielnice Nowego Jorku jak Brooklyn, Sohoczy Chelsea.

Surowe, przestronne wnętrza, utrzymane w ograniczonej palecie kolorystycznej, to jeden z najmodniejszych trendów wnętrzarskich ostatnich kilku sezonów. Stanowią one idealne rozwiązanie dla młodych, dynamicznych osób. Ludzie, którzy nie dysponują budżetem pozwalającym na zakup prawdziwego loftu, zdecydować mogą się na stworzenie takiego wnętrza w kamienicy czy bloku.

Witryna TARABO
Witryna TARABO 05

Kolorystyka, materiały i dodatki charakterystyczne dla industrialnych wnętrz

Jakie barwy dominują we wnętrzach utrzymanych w stylu industrialnym? Najczęściej jest to szarość w połączeniu z bielą oraz czernią. Aby nieco ożywić taką przestrzeń, zastosować można w niej dodatki czerwone, żółte, seledynowe czy turkusowe. Ściany w industrialnych wnętrzach często pozostawia się w stanie surowym. Najczęściej wykonane są one z cegły lub betonu, które dają bardzo ciekawe możliwości aranżacyjne.

Jeżeli chodzi natomiast o podłogi, do wyboru mamy tu między innymi polerowany beton oraz długie, specjalnie postarzane, drewniane panele. Jak skutecznie nadać industrialnej aranżacji niebanalnego charakteru? W tym celu wyeksponować można fragmenty oryginalnego wyposażenia danego budynku, takie jak stalowe szyny, rury czy przewody elektryczne.

Duży metraż to podstawa

Tym, co wyróżnia prawdziwe lofty tworzone z odpowiednio przerobionych pomieszczeniach fabrycznych czy wzorowanych na nich wnętrzach, jest ich przestronność. Najczęściej do czynienia mamy tutaj z otwartą przestrzenią pozbawioną ścian działowych pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Brak tu podziału na strefy, co sprawia, że takie wnętrze wygląda na większe niż w rzeczywistości. Na uwagę zasługują tutaj także duże okna, nierzadko sięgające od ziemi aż po sufit, które stanowią cenne źródło naturalnego światła. Osoby, którym marzy się modna przestrzeń utrzymana w klimacie industrialnym, lecz metraż ich mieszkania jest mocno ograniczony, jedną ze ścian wyłożyć mogą lustrami. To sprawdzony sposób na optyczne powiększenie mieszkania.

Autentyczne meble w stylu industrialnym

Aby industrialne wnętrze nabrało autentycznego charakteru, aranżując je warto postawić na meble z duszą, na przykład te znalezione na targach staroci. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby wykonać je samodzielnie, na przykład z drewnianych palet. Im będą one prostsze – tym lepiej. Bogaty wybór industrialnych mebli znaleźć można również w naszym sklepie internetowym. Które z nich warto wykorzystać podczas aranżacji takiego wnętrza? Oto nasze propozycje:

Stół Loftowy 185x67 cm – mebel ten posiada solidny, drewniany blat oraz proste, masywne nogi pomalowane proszkowo na kolor czarny mat. Jego wysokość to 75 centymetrów, szerokość – 67 centymetrów, a głębokość – 185 centymetrów. Stół jest dostępny w 2 wersjach kolorystycznych: dąb Artisan oraz dąb Lancelot, co ułatwia dopasowanie go do osobistych upodobań oraz dominujących w danym wnętrzu barw. Mebel znakomicie sprawdzać będzie się zarówno podczas codziennych posiłków, jak i w czasie imprez w gronie znajomych czy rodzinnych spotkań. Z powodzeniem wykorzystywać można go także w czasie pracy przy komputerze.

Witryna TARABO 05 – to niezwykle funkcjonalny mebel utrzymany w stylu industrialnym, który wykorzystać można na kilka różnych sposobów. Z jego pomocą skutecznie wyeksponujemy zarówno fotografie, jak i pamiątki z podróży, ulubione bibeloty czy zastawę stołową. Witryna posiada rząd półek z możliwością oświetlenia ich przy pomocy dedykowanego zestawu LED. Pod nimi znajduje się pojemna szuflada i otwierany front. Na uwagę zasługuje tutaj także system cichego domykania drzwi i solidne prowadnice kulkowe z systemem pełnego wysuwu. Wysokość witryny to 212 centymetrów, szerokość – 54 centymetry, a głębokość – 40 centymetrów.

Komoda TV TARABO 40 – w centralnym punkcie industrialnego wnętrza stanąć może duży, płaski telewizor. Aby odpowiednio go wyeksponować, warto sięgnąć po tego typu komodę. Posiada ona centralnie położoną wnękę na kilka dekoderów. W jej górnej i dolnej części znajdują się pojemne szuflady na prowadnicach kulkowych, a po bokach – parę drzwi z system m cichego domykania.

Regał TARABO 48 – to niezwykle pojemny mebel utrzymany w stylu industrialnym, który posiada aż 11 otwartych wnęk, 2 szuflady na prowadnicach kulkowych oraz 1 klapę. Wysokość regału to 133 centymetry, szerokość – 154 centymetry, a głębokość – 40 centymetrów.

Stolik kawowy TARABO 99 – z powodzeniem postawić można na nim zarówno filiżankę kawy czy tacę z przekąskami, jak i wykorzystywać go do przechowywania czytanej aktualnie prasy i książek. Stolik posiada kwadratowy blat, półkę oraz metalowe nogi w kolorze czarny mat. Jego wysokość to 43 centymetry, szerokość 65 centymetrów, a głębokość – 65 centymetrów.

Stolik kawowoy TARABO 99
Stolik kawowoy TARABO 99

Oświetlenie w klimacie industrialnym

W jaki sposób oświetlić wnętrze, w którym króluje styl industrialny? O ile w ciągu dnia wspomniane powyżej duże, przeszklone przestrzenie gwarantują stały dostęp światła słonecznego, o tyle wieczorową porą zastosowanie znajdą tu różnego rodzaju lampy.W industrialnych aranżacjach bardzo dobrze sprawdzać będą się surowe, aluminiowe lub stalowe modele, designem przypominające te wykorzystywane w fabrykach. Do wyboru mamy ich wersję wiszącą oraz stojącą. W oknach, zamiast firanek czy zasłon, warto zamontować proste żaluzje lub rolety.

Industrialne wnętrze to doskonała alternatywa dla pomieszczeń urządzonych w stylu skandynawskim czy glamour. Przypadnie ono do gustu wszystkim miłośnikom nowoczesnych aranżacji.

 (2)