letnia wyprzedaż
Urządzamy pokój dla rodzeństwa

Urządzamy pokój dla rodzeństwa

  Martyna

 (0)    0

  PoradnikiInspiracje  

Kiedy w rodzinie jest więcej dzieci niż pokojów w mieszkaniu, prędzej czy później pojawia się problem, jak wszystkich ulokować. Żeby było wygodnie, żeby było gdzie trzymać potrzebne rzeczy i żeby nikt tego nie przypłacił tego życiem. I naprawdę nie ma tu większego znaczenia wiek dzieci. Na każdym etapie wyzwanie będzie spore.

Pokój niemowlaka w sypialni rodziców

Kiedy w domu dopiero pojawia się drugie dziecko, największą zmianę odczuwa to pierwsze. Dotychczas to ono było najważniejsze, to na nim skupiała się uwaga rodziców. Nawet jeśli bardzo chciało mieć braciszka lub siostrzyczkę, czar pryska, gdy maleństwo już się urodzi. Teraz to dzidziuś ma pierwszeństwo. Nie ma się więc co łudzić, że przyjmie tę rewolucję z entuzjazmem i radością. Jeśli na dodatek musi podzielić się pokojem, traci praktycznie wszystko. Mały braciszek lub siostra staje się wrogiem.

Dlatego umieszczenie niemowlęcego łóżeczka w sypialni rodziców, wydaje się najbardziej praktyczne. Przynajmniej na początku. Przede wszystkim będzie wygodniejsze dla mamy, bo maluszek będzie bliżej, więc nocne karmienie nie będzie tak uciążliwe. Starszak zaś nie straci swojego miejsca na ziemi, ale też nic nie będzie mu przeszkadzało w wypoczynku. A nie oszukujmy się, niemowlaki potrafią dać w kość. Dwójka rozbudzonych dzieci w środku nocy, to gotowy przepis na katastrofę.

Kiedy młodsze trochę podrośnie, a przynajmniej zacznie przesypiać noc, można pomyśleć o zorganizowaniu dzieciom wspólnego pokoju.

Wspólny pokój dla małych dzieci

Niezależnie od tego, jak duża jest różnica wieku pomiędzy rodzeństwem, postaraj się, aby to starsze czuło się wyróżnione. To ono musi się podzielić swoim terytorium, więc niech ma jak najwięcej do powiedzenia. Niech ono wybierze kolor ścian. Gdy to możliwe, daj mu prawo decyzji odnośnie wyboru mebli. Jeśli warunki w pokoju na to pozwalają, niech to młodsze dziecko odziedziczy łóżko po starszym. A starszemu wybierzcie poważniejsze łóżko młodzieżowe. Najlepiej takie z dodatkowymi schowkami i szufladami na skarby. Na pewno to doceni!

Jak urządzić kącik dla ucznia

Kiedy pokój jest niewielki, a starsze dziecko idzie do szkoły, wyzwanie jest trochę poważniejsze. Nie tylko trzeba pomieścić dwa łóżka, ale jeszcze potrzebny jest kącik do nauki. Biurko i bezpieczne miejsce do przechowywania szkolnych rzeczy, to niezbędne minimum. Tu też wiele zależy od układu pokoju, ale mamy dwie propozycje:

  • łóżko piętrowe
  • łóżko z biurkiem dla starszaka.

W pierwszym przypadku wydzielamy w pokoju strefy do spania i do nauki i zabawy, w drugim, każde z dzieci ma swoją przestrzeń.

Łóżko dziecięce piętrowe Wox 8
Łóżko dziecięce piętrowe Wox 8

Jak urządzić wspólny pokój dla starszych dzieci

Kiedy dzieci są już na tyle duże, że same wiedzą, co chciałyby najbardziej, będzie nieco łatwiej. Każde powinno mieć swoje łóżko i swoje miejsce do pracy. W przypadku starszych dzieci, ważniejsze wydaje się podzielenie pokoju na osobne strefy dla każdego, np. jedna strona pokoju dla jednego, druga dla drugiego.

Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby każde z nich miało inne meble. Najpierw pozwoli to na zaakcentowanie swojej odrębności, a jak się znudzi, to wystarczy się zamienić i każde ma jakby nowy pokój.

Urządzając pokój dla rodzeństwa staraj się znaleźć złoty środek między ich potrzebami, a praktycznością. Muszą mieć miejsce do nauki, do zabawy i do wypoczynku, ale też łatwo dostępne miejsce do przechowywania, inaczej pokój szybko zamieni się w pobojowisko.

Zestaw mebli Mobi A
Zestaw mebli Mobi A

 (0)    0

Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Leave a Comment
Captcha