Salon w stylu skandynawskim

Salon w stylu skandynawskim

 (308)    (4)    0

  Poradniki

Styl skandynawski wyróżniają: minimalizm, jasne kolory (biel, szarość i brązy) oraz naturalne materiały: na podłogach leżą drewniane deski, a narożniki obszyte są bawełną. Wśród dodatków króluje len, bawełna i wełna. Wszystko to pozwala stworzyć przytulne wnętrza z jednoczesnym zachowaniem przestrzeni i prostej, niewyszukanej formy.


Typowym rozwiązaniem dla stylu skandynawskiego jest wydobycie kontrastów, na przykład poprzez wyraziste detale na tle jednolitych mebli. Tym, co wyróżnia styl skandynawski jest funkcjonalność. Aby wydobyć przestrzeń, do salonu wstawia się narożniki. Jasne barwy równoważone są przez chłodne szarości i wyraziste odcienie grafitu. To przywołuje na myśl kolory natury: wodę, niebo, piasek. Akcentem nadającym ciepła i stanowiącym wyraz zamiłowania do natury są drewniane elementy, np. schody. W skandynawskiej aranżacji często występuje bielona cegła.


Meble do salonu w stylu skandynawskim


Regał w stylu skandynawskim - nieodłącznym wyposażeniem salonu jest regał. Jeśli chcesz zachować styl skandynawski, możesz wybrać: regał z jasnego drewna, który ociepli pomieszczenie, a jednocześnie będzie na tyle uniwersalny, że można łączyć go z dowolnymi kolorami. Warto też postawić na klasyczną biel, np. na metalicznych, ciemnoszarych nóżkach, która optycznie rozświetli pomieszczenie. Wysokie nóżki to praktyczne rozwiązanie, ponieważ umożliwiają utrzymanie porządku pod regałem. Jeśli wybierasz regał z szufladami, postaw na bezpieczne i praktyczne rozwiązanie, jakim są prowadnice spowalniające ruch szuflady przed zamknięciem. W ten sposób zapobiegniesz obijaniu mebli i zapewnisz bezpieczeństwo dzieciom, które nie przytną sobie palców.


Narożnik w stylu skandynawskim


Wybierz narożnik z plecioną tkaniną w kolorze szarym, grafitowym lub brązowym. Funkcjonalny narożnik na noc można rozłożyć do spania, a w dzień schować w nim pościel. Na narożniku sprawdzą się dodatki wykonane z naturalnych materiałów: bawełniana narzuta, poduszki obszyte lnem lub wełniany koc. Jednak zachowaj umiar. Mebel może stać na drewnianych lub metalowych nóżkach, ale też bezpośrednio na podłodze. Na narożniku możesz spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi.


Stolik kawowy 


Stolik kawowy to bardzo ważna część salonu. Stolik dla czterech osób można postawić we wnętrzu narożnika, grać na nim w planszówki lub wypić herbatę. Szklane stoły z hartowanego szkła są wytrzymałe, możesz stawiać na nich bez obaw gorące kubki. Łatwo utrzymać je w czystości, są minimalistyczne, wkomponują się w każdą aranżację. Możesz wybrać kolor grafitowy lub odcień metaliczny. Jeśli wybierzesz drewniany stół, nie zapomnij o podstawkach na gorące napoje, na przykład wykonanych z drewna lub szkła. Typowym dodatkiem w stylu skandynawskim są krzesła z wgłębionym oparciem na drewnianych, rozłożystych nogach.
Aby urozmaicić stonowane wnętrze, możesz dodać odważny akcent, np. żółty dywan lub wazon, jednak pamiętaj, by nie przesadzić z kolorami, bo łatwo popsuć minimalistyczny efekt. Energii i optymizmu doda też kolor błękitny, którym możesz pomalować ścianę, pozostałe utrzymując w bieli.


Zaletą stylu skandynawskiego jest to, że możesz kupić zestawy mebli utrzymane w jednym duchu, ale też łączyć różne kolory i faktury, np. szklany stolik kawowy z drewnianym regałem w kolorze sosny i grafitowy narożnik. Styl skandynawski jest uniwersalny i ponadczasowy. W takim pomieszczeniu będzie się czuł dobrze zarówno maluch, nastolatek, jak i osoba dorosła.

 (308)    (4)    0

Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Zostaw komentarz
Captcha