Praktyczna kuchnia

Praktyczna kuchnia

 (0)    0

  Poradniki

Kuchnia to dla wielu osób serce domu. To w kuchni spotyka się cała rodzina podczas weekendowych śniadań. Wspólne przygotowywanie posiłków to ważna część codziennego, rodzinnego życia. Nie da się ukryć, że w kuchni spędzamy wiele czasu. Właśnie dlatego warto zadbać aby nasza kuchnia była nie tylko przytulna i piękna, ale także praktyczna.

Mała, ale funkcjonalna

Niewiele osób może sobie pozwolić na dużą, przestronną kuchnię. Najczęściej kuchnie są małe i często trudne do zagospodarowania. Jednak nawet małą kuchnię można urządzić tak, aby była funkcjonalna i komfortowa. Kluczem do idealnej kuchni są odpowiednio dobrane meble. W sklepach często dostępne są gotowe zestawy mebli, które ciężko dopasować do niewielkiej kuchni. Wyjściem z tej sytuacji jest skorzystanie z usług firmy, która oferuje nie tylko gotowe segmenty, ale też pojedyncze meble. W ten sposób można z łatwością dobrać pasujące do wymiarów kuchni szafki dolne i górne oraz dopasować najpotrzebniejsze sprzęty.

Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Nad czym musimy się zastanowić projektując kuchnię marzeń? Chyba najważniejszym aspektem jest kwestia czy kuchnia ma być otwarta, półotwarta czy zamknięta. W przypadku niewielkich pomieszczeń najlepszym wyborem jest kuchnia otwarta. Kuchnia połączona z salonem da nam wrażenie przestrzeni. Wybierając kuchnię otwartą warto pamiętać, aby pomieszczenia były urządzone w jak najbardziej podobnym stylu. Do minusów takiego rozwiązania można zaliczyć zapachy i hałasy trafiające z łatwością z kuchni do salonu. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, możesz wybrać kuchnię zamkniętą, odseparowaną ścianami od innych pomieszczeń. W kuchni może panować wtedy bałagan, wystarczy zamknąć drzwi i goście nie nie zauważą. Przy kuchni otwartej nie jest to niestety takie proste.

Funkcjonalny trójkąt

Projektując praktyczną kuchnię należy pamiętać o prawidłowym zaplanowaniu ciągu technologicznego. Chodzi tutaj o rozmieszczenie lodówki, zlewu i kuchenki. W małych kuchniach sprzęty te zazwyczaj montowane są w jednej linii. Jeśli mamy możliwość warto te trzy sprzęty rozmieścić tak, aby każdy z nich stanowił wierzchołek trójkąta. Jest to zasada trójkąta roboczego, często wykorzystywana przy projektowaniu kuchni. Sprzęty rozmieszczone na planie trójkąta gwarantują funkcjonalizm kuchni oraz oszczędność czasu.

 

Jaki kolor?

Kolory mebli kuchennych to kwestia bardzo indywidualna. Wszystko zależy od tego jaki charakter chcemy nadać naszej kuchni, czy ma pasować wyglądem do salonu. W przypadku niewielkich pomieszczeń warto postawić na jasne kolory. Dzięki białym szafom i blatom kuchnia wyda się większa. Dobrym pomysłem jest też wybranie frontów lakierowanych na wysoki połysk. Dzięki odbijaniu światła kuchnia będzie jaśniejsza. Jeśli zdecydujemy się na meble w ciemniejszych odcieniach, warto postawić na jasne ściany i podłogę. Kontrastujące jasne dodatki rozjaśnią przestrzeń i dodadzą charakteru.

 

Ład i porządek w kuchni

W praktycznej kuchni zachowanie czystości i porządku powinno być bardzo łatwe. Najlepszym sposobem jest wybranie szafek z głębokimi szufladami, które pomieszczą jak najwięcej rzeczy. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie każdej wolnej przestrzeni - świetnie sprawdzą się np. wąskie wysuwane szafki. Warto dokładnie przemyśleć funkcjonalność kuchni. Już w czasie projektowania warto wybrać, gdzie będziemy chować talerze, gdzie szklanki, a gdzie zapasy żywności. Jeśli mamy taką możliwość warto wygospodarować przestrzeń na niewielką spiżarnię.

 (0)    0

Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Zostaw komentarz
Captcha