Pełen relaks - kanapa do salonu

Pełen relaks - kanapa do salonu

 (111)    (3)    0

  InspiracjePoradniki  

Salon to bez wątpienia jedno z najważniejszych miejsc w mieszkaniu. To miejsce, w którym spędza się czas po pracy. Służy do odpoczynku, do spędzania czasu z rodziną. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że najważniejszym elementem pokoju dziennego jest kanapa. Kanapa do salonu powinna być funkcjonalna i pasować do wystroju wnętrza. Nie można jednak zapomnieć, że idealna kanapa powinna być też wygodna - ma w końcu służyć całej rodzinie do relaksu.

Kanapa z funkcją spania czy nie?

Przed wyborem idealnej kanapy warto odpowiedzieć sobie na ważne pytanie. Czy kanapa w naszym salonie ma służyć tylko do relaksu i spędzania wolnego czasu, czy ma też być meblem wykorzystywanym do spania. Jest o tyle ważne, że niektóre modele są pozbawione funkcji rozkładania. Jeśli zależy nam na tym, aby sofa służyła także do spania warto wziąć pod uwagę nowoczesne modele lub bardziej tradycyjne, ale nadal funkcjonalne. Takie rozwiązanie sprawdzi się w małych pokojach dziennych i w kawalerkach, gdzie każda przestrzeń jest na wagę złota.

Wielkość salonu - weź ją pod uwagę!

Wybór kanapy jest najczęściej ściśle związany z wielkością naszego salonu. Nie da się ukryć, że im większe pomieszczenie, tym większy mamy wybór. Przestronne wnętrze pozwala na zakup dużej kanapy z narożnikiem lub dodatkowymi pufami. Jeśli mamy wątpliwości czy nasz pokój zmieści wybrany przez nas model warto zaznaczyć na podłodze kształty kanapy. Można do tego użyć kartek papieru lub kolorowej taśmy. Pozwoli nam to wyobrazić sobie jak sofa będzie wyglądać w naszym wnętrzu. Dzięki takiej próbie, unikniemy niemiłej sytuacji i rozczarowania po zakupie.

Jeśli nasze wnętrze nie jest zbyt przestronne warto pamiętać, aby długość kanapy była o 50-80 centymetrów krótsza niż ściana pod którą planujemy ją postawić. Pozwoli to uniknąć uczucia przytłoczenia, które często jest spotyka małe przestrzenie.

Kanapa - jaki materiał wybrać?

Kolejnym krokiem w wyborze idealnej kanapy do relaksu jest decyzja dotycząca materiału. Zazwyczaj spotyka się dwa typy obić kanapowych: skórzane oraz tkaninowe. Wybór zależy oczywiście od naszych upodobań i wymagań. Musimy wziąć pod uwagę kwestię odporności na zabrudzenia i zniszczenia. Jeśli mamy małe dzieci warto wybrać materiały, które są łatwe w pielęgnacji i z których łatwo schodzą plamy.

Kolor kanapy

Ostatnim etapem, po wyborze wielkości i obicia, jest wybór koloru naszej wymarzonej kanapy. Przede wszystkim sofa powinna pasować do stylu naszego pokoju dziennego. Najchętniej wybieranymi kolorami są neutralne odcienie szarości, brązu i czerni. Kanapy w takiej kolorystyce będą pasować praktycznie do każdego wnętrza. Chętnie wybierane są także obicia w odcieniach bieli i beżu. Takie jasne kolory świetnie sprawdzą się szczególnie w niewielkich pokojach, które wymagają optycznego powiększenia.

Kanapę do salonu można dobrać do koloru ścian i pozostałych mebli. Można też wybrać kontrastujący kolor obicia. W przypadku ciemniejszych ścian i dodatków, można wybrać jasną kanapę. Z kolei jeśli ściany salonu są jasne, podobnie jak zasłony czy dywan to można bez problemu dobrać do tego kanapę o ciemniejszym obiciu.

Przy stonowanych barwach otoczenia może też dobrze sprawdzić się kanapa o kolorowym obiciu. Mocne kolory jak turkus czy fiolet to kolory oryginalne i nieczęsto spotykane. Jeśli chcesz aby twój salon i kanapa się wyróżniały, zapadały w pamięć to pomyśl nad  zdecydowanymi kolorami.

 (111)    (3)    0

Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Zostaw komentarz
Captcha