Mieszkanie pod jednym dachem z kotem

Mieszkanie pod jednym dachem z kotem

  Daria

 (1)

  PoradnikiInspiracje  

Koty to wyjątkowo piękne i sympatyczne stworzenia – jedne z najbardziej uwielbianych przez ludzi zwierząt domowych. Wiele osób jest wręcz zdania, że bez kota dom jest pusty i nie wyobraża sobie życia bez co najmniej jednego futrzaka pod swoim dachem. Obecność czworonożnego pupila to ogromna radość i okazja do wielu obserwacji bardziej niż niejeden program telewizyjny. Ktokolwiek jednak mieszka z kotem, wie, że taka przyjemność wymaga odpowiedniej aranżacji wnętrza.

Najlepsze meble do domu zamieszkanego przez kota

Adopcja zwierzęcia powinna być świadomą, dobrze przemyślaną decyzją. Dla osób, które cenią designerskie wnętrza z drogimi meblami i chcą cieszyć się posiadaniem pięknej, skórzanej sofy, życie pod jednym dachem z kotami może stać się koszmarem. Te sympatyczne futrzaki z natury są bardzo ciekawskie, a do tego – dzięki wyjątkowej zwinności – bez trudu mogą dotrzeć w każdy zakątek mieszkania, z najwyżej powieszonymi półkami włącznie.

Sofa 2 Infinity
Sofa 2 Infinity

Nie sposób nauczyć kota, by nie wchodził na stół, ani nie spał w białym, eleganckim fotelu. Nawet jeśli nie zrobi tego na oczach opiekuna, surowe zakazy sprawią, że tym chętniej będzie przebywał w niedozwolonych miejscach pod jego nieobecność. Problemem w domu zamieszkanym przez kota jest wszechobecna sierść albo zniszczenia, które zdarza się czynić nawet czworonogom przyuczonym do korzystania z własnego drapaka. Dlatego urządzając mieszkanie dzielone z kotami, najlepiej jest wybrać meble w rozsądnej cenie, wykonane z trwałych materiałów, które łatwo utrzymać w czystości.

Fotel MERIDA z pojemnikiem
Fotel MERIDA z pojemnikiem

Na co trzeba uważać, mieszkając z kotem?

Mieszkanie z kotem wymaga pewnych wyrzeczeń, ale też zachowania odpowiednich środków bezpieczeństwa. Stwierdzenie, że „kot zawsze spada na cztery łapy” jest nie do końca prawdziwe. Mimo iż czworonogi są niezwykle gibkie, mogą zrobić sobie krzywdę, spadając z wysokości 10 piętra albo klinując się w wąskiej szparze. Dlatego aranżując wnętrze, trzeba wykazać się sporą dozą wyobraźni. Na przykład stanowiąca element nowoczesnej meblościanki półka powinna być przykręcona do ściany na tyle solidnie, by wytrzymała nie tylko ciężar kilku porcelanowych figurek, ale i wskakującego na nią z dużym impetem zwierzaka.

meblościanka EVRA
meblościanka EVRA

Jak uszczęśliwić kota odpowiednią aranżacją wnętrza?

Aranżując wnętrze zamieszkane przez kota, warto pomyśleć także o naturalnych potrzebach czworonoga. Nawet futrzak, który nigdy nie wychodzi z domu, ma silny instynkt polowania czy drapania. Nie można „oduczyć” go tych czynności, zapewniając mu pełną miskę i regularne skracanie pazurów. Aby zwierzę nie cierpiało nudy i frustracji, trzeba dostarczyć mu okazji do realizacji popędów. Dobrym pomysłem jest na przykład wygospodarowanie dla kota najwyższej półki w narożnym regale, by zwierzak mógł z niej łatwo obserwować całe otoczenie. W domu obowiązkowo powinien też znaleźć się duży drapak. Można zrobić go samodzielnie, naklejając na ściankę wolno stojącej szafy płaszczyznę grubej wykładziny. Niezależnie od ilości obowiązków warto też poświęcić codziennie trochę czasu na zabawę z pupilem – najlepiej imitującą polowanie.

szafa FINEZJA F3
szafa FINEZJA F3

Mieszkanie z kotem wiąże się z pewnym dyskomfortem i wymaga starannego zagospodarowania dzielonej z nim przestrzeni. Niemniej osoby, dla których kocie towarzystwo jest priorytetem, nie będą miały problemu z wyborem ładnych, funkcjonalnych mebli, które posłużą zarówno ludziom, jak i ich czworonożnym pupilom.

 (1)