Szanowni klienci, pragniemy poinformować, że nasz sklep internetowy funkcjonuje bez zmian. Realizujemy wszystkie zamówienia zgodnie z podanymi terminami. Więcej informacji odnośnie odbioru zamówień znajdziesz tutaj.
Miejsce do pracy dla freelancera

Miejsce do pracy dla freelancera

  Martyna

 (0)    0

  PoradnikiInspiracje  

Coraz więcej osób pracuje z domu. To wygodne, kiedy zadania nie wymagają obecności w biurze i oczywiste, kiedy jest się freelancerem. To również ekonomiczne, bo nie traci się czasu i pieniędzy na dojazdy. Ale to też pułapka, bo nie wychodząc z domu można spędzić cały dzień w pracy. Kluczem do sukcesu jest dobra organizacja.

Gabinet do pracy w domu

Jeśli możesz wygospodarować osobny pokój do pracy, masz bardzo komfortową sytuację. Wystarczy wstawić biurko i wygodny fotel lub krzesło, jakiś regał na książki, czy półkę na sprzęt. Do tego dobre oświetlenie i można pracować.

Główną zaletą takiego rozwiązania jest to, że masz wydzielone pomieszczenie tylko na ten cel. Zatem możesz się umówić ze sobą i z domownikami, że po przekroczeniu drzwi tego pokoju, jesteś w pracy. Nie zrobisz więc obiadu, nie posprzątasz mieszkania, nie oglądasz telewizji. Pracujesz. Łatwiej też skończyć pracę. Po prostu wychodzisz, zamykasz drzwi i jesteś w domu.

Jak zorganizować miejsce do pracy w domu

Większość osób pracujących w systemie home office nie ma tego komfortu. W najgorszym przypadku ich miejscem pracy jest łóżko w sypialni. Budzą się, włączają komputer, a potem nagle okazuje się, że minął cały dzień. Niewiele lepsza jest kanapa w salonie.

Dlaczego to najgorsze rozwiązania? Na pierwszy rzut oka, są idealne, prawda? Wygodnie, przytulnie, można pracować nawet w piżamie, w każdej chwili wstać coś przekąsić. Jednak bardzo szybko okazuje się, że właściwie cały czas jesteś w pracy. Nic się nie zmienia. Ciągle jesteś w tym samym miejscu i otoczeniu. W każdej wolnej chwili możesz zajrzeć do komputera i w każdej chwili możesz skoczyć „do domu”. Brakuje oddzielenia czasu pracy, od czasu wolnego.

O przemęczenie i wypalenie w tej sytuacji naprawdę nietrudno. Dlatego ci, którzy nie mają pokoju do pracy, powinni szczególną wagę przyłożyć do urządzenia sobie choćby kącika, w którym będą tylko pracować. Tak, żeby po wykonaniu zadań, przynajmniej przenieść się w inne miejsce pokoju. Tu pracuję, tam odpoczywam. I nie mieszać tych dwóch rzeczy.

Z drugiej strony, kącik biurowy powinien być jak najbardziej praktyczny. Wszystko, co potrzebne do pracy w zasięgu ręki i jak najmniej rozpraszaczy. Nasza propozycja to biurko narożne. Ma ono dwie ważne zalety:

  • Zajmuje stosunkowo niewiele przestrzeni w pokoju, a daje całkiem sporo miejsca do pracy. Zmieści się na nim komputer, drukarka i potrzebne dokumenty.
  • Odgradza nas od reszty pokoju, bo siedzimy do niego tyłem. Łatwiej poczuć się jak w pracy, kiedy jednocześnie nie widzimy domu.

Zamiast krzesła czy fotela, wybierz dużą, dmuchaną piłkę, na której całkiem wygodnie się siedzi, a jednocześnie ćwiczy mięśnie stabilizujące kręgosłup. Brak ruchu bowiem, to kolejna bolączka pracujących z domu.

zestaw OFFI
zestaw OFFI

Jak sobie zorganizować pracę w domu

Kiedy masz już miejsce do pracy, zadbaj też o to, by nic ci w niej nie przeszkadzało:

  • zaplanuj co i w jakiej kolejności masz do zrobienia
  • ustal od razu, kiedy zrobisz przerwę na rozprostowanie kości i co w jej trakcie będziesz robić
  • zanim zaczniesz pracę - zjedz śniadanie
  • przygotuj sobie zapas wody i popijaj regularnie - zadbasz o świeżość umysłu, a fizjologia wymusi wstawanie
  • ustal, o której skończysz pracę i dotrzymuj słowa.

Pamiętaj - komfort pracy w domu, może szybko zamienić się w przekleństwo. Jeśli nie zadbasz o wyraźne oddzielenie czasu wolnego, wygodne miejsce do pracy i o odpowiednią porcję ruchu, może się skończyć tak, że zamiast zleceń, będziesz szukać terapeuty. A nie o to w tym chodzi, prawda?

Zestaw biurowy Vegas
Zestaw biurowy Vegas

 (0)    0

Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Leave a Comment
Captcha