letnia wyprzedaż
Meble do jadalni w domu i w mieszkaniu

Meble do jadalni w domu i w mieszkaniu

  Daria

 (0)

  PoradnikiInspiracje  

Dobry posiłek to nie tylko smaczne, świeże i zdrowe jedzenie. Nie bez znaczenia jest także atmosfera, w jakiej się go spożywa, miłe towarzystwo oraz odpowiednie otoczenie. Obiad można zjeść w każdym miejscu – przy kuchennym stole lub przy niskiej ławie w salonie. Jednak najlepiej smakował będzie spożywany w komfortowych warunkach jadalni lub dobrze zaaranżowanej części pokoju dziennego.

Jadalnia w domu jednorodzinnym

Jadalnia jest częścią domu, którą często projektuje się jako osobne pomieszczenie lub jako wnękę w obrębie parteru, w bezpośrednim sąsiedztwie kuchni. Już na etapie aranżacji wnętrza warto zapewnić temu miejscu dobre oświetlenie – zarówno dzienne, pochodzącego z jednego lub kilku dużych okien, jak i sztuczne, z kinkietów zamontowanych na ścianach lub z wiszących nad stołem lamp.

Jadalnię w domu jednorodzinnym często projektuje się z myślą o podejmowaniu dużej liczby gości. Ważnym jej elementem jest więc solidny, duży stół, o długości minimum 2 m, a szerokości – 90 cm. Dzięki takim wymiarom może przy nim wygodnie zasiąść kilkanaście osób. Pozostała pomiędzy rzędami nakryć przestrzeń pozwala na swobodę przy tworzeniu atrakcyjnej aranżacji, w tym - postawienie wazonu z wiązanką kwiatów czy dużego świecznika.

Koniecznym uzupełnieniem stołu są dopasowane do niego krzesła. Zwykle do jadalni zamawia się krzesła bez podłokietników, z wąskim oparciem. W zależności od charakteru wnętrza, można wybrać meble tapicerowane lub o prostej, drewnianej konstrukcji. Te drugie warto jednak wyposażyć w poduszki podnoszące komfort siedzenia. Wygoda podczas dłuższych, uroczystych posiłków jest koniecznym warunkiem satysfakcji gości.

Krzesło BOSS 14
Krzesło BOSS 14

Jadalnia w dużym mieszkaniu

Jadalnia w mieszkaniu zwykle stanowi część salonu. Przystosowana jest do spotkań w niewielkim, rodzinnym gronie. Wyposaża się ją najczęściej w rozkładany stół, przy którym normalnie mogą usiąść cztery osoby, a po rozsunięciu – 6-8 osób. Zwykle całkowita długość stołu nie przekracza 180 cm, a szerokość 80 cm.

Liczba krzeseł zależy od możliwości ich ustawienia. Praktyczną na co dzień konfiguracją są zwykle cztery krzesła. Ze względu na ograniczony metraż jadalni nie warto kupować ich więcej. Przy okazji posiłków w liczniejszym gronie można dostawić do stołu krzesła z innych pomieszczeń albo praktyczne, składane siedziska.

Niezależnie od wielkości mieszkania, wygospodarowanie miejsca na część jadalną z samodzielnym stołem pozwala na wygodne i niekłopotliwe przygotowywanie posiłków w kuchni, nawet w trakcie trwającego przyjęcia. Często stosowanym rozwiązaniem w mieszkaniach z wnęką kuchenną jest zaaranżowanie części barowej – z wysokim blatem i odpowiedniego rozmiaru stołkami. Takie rozwiązanie umożliwia domownikom spożywanie posiłków bez angażowania stołu w jadalni, który w tym czasie może być wykorzystywany do innych celów, np. do pracy.

Stół Modena I 80 x 140/180
Stół Modena I 80 x 140/180

Jadalnia w mieszkaniu jednopokojowym

Organizacja jadalni w kawalerce jest praktycznie niemożliwa. Nie oznacza to jednak, że nie można wygospodarować komfortowego miejsca do spożywania posiłków. Warto zaaranżować w tym celu kawałek przestrzeni (w kuchni lub w pokoju) na mały rozkładany stół, który na co dzień może pełnić funkcję miejsca do pracy. Przy szczególnych okazjach z powodzeniem może zasiąść przy nim nawet 6 osób. Mały stół najlepiej jest wyposażyć w składane krzesła, które nie zajmują z mieszkaniu miejsca i wykorzystywane są jedynie na czas posiłków.

Stół MAX V 80 x 120/150
Stół MAX V 80 x 120/150

 (0)