helvetia -10%
Materac, czyli dobrze przespana noc

Materac, czyli dobrze przespana noc

  Weronika

 (0)    0

  AktualnościPoradnikiInspiracje  

Dobrze dobrany materac zapewnia komfortowy, zdrowy i bezpieczny sen. O tym, jak ważna to kwestia, mówią liczby. Człowiek śpi około 8 godzin na dobę, co oznacza, że średnio jedną trzecią życia spędza w łóżku. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego materaca.

Materac musi zagwarantować odpowiednie podparcie kręgosłupa, dlatego powinien być dopasowany do wzrostu i wagi. Dobrze dobrany, nie powinien być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Musi po prostu idealnie dostosowywać się do naturalnych krzywizn naszego kręgosłupa. Dlatego osoby o większej masie powinny wybierać twarde materace. Im waga naszego ciała jest niższa, tym bardziej miękki powinien być materac. Jeśli chodzi i wzrost, warto wziąć pod uwagę zasadę, według której materac powinien być przynajmniej o 20 cm dłuższy od osoby, która będzie na nim spała.

Zależnie od tego, jak śpimy

Istotnym wyznacznikiem twardości materaca jest też pozycja, jaką przyjmujemy podczas snu. Jeśli śpimy na boku, wybierzmy materac, który elastycznie dopasowuje się do ciała i pozwoli zagłębić się jego wystającym częściom, a kręgosłupowi przyjąć linię prostą. Podczas snu na wznak lub na brzuchu ciężar ciała rozkłada się bardziej równomiernie. Dopasowując materac, powinniśmy zwrócić uwagę, czy kręgosłup w okolicach lędźwi nie wygina się zbyt mocno, ani nie przylega nadmiernie do materaca. W tym przypadku wybierajmy nieco twardsze modele. Jeśli często zmieniamy pozycję podczas snu, lepsze będą modele aktywnie dopasowujące się do zmian. Ostatni aspekt dotyczy indywidualnych preferencji. Należy zachować równowagę między przyzwyczajeniem, a tym, co będzie odpowiednie dla kręgosłupa.

Materac mZET 7 stref 120x200

Materac mZET 7 stref 120x200

Złoty środek

Ważnym kryterium wyboru materaca jest wypełnienie. Jego rodzaj wpływa na komfort snu oraz zdrowie. Każdy typ wkładu ma inne właściwości. Materace kieszeniowe, zbudowane na bazie sprężyn kieszeniowych, które są ze sobą połączone cienkimi woreczkami z tkaniny, zapewniają mnóstwo elastycznych punktów podparcia dla kręgosłupa i świetnie dostosowują się do kształtu ciała. Im więcej sprężyn, tym więcej punktów podparcia, a co za tym idzie lepszy komfort snu. Z kolei materace lateksowe – trwałe i elastyczne - doskonale dopasowują się do kształtów ciała, gwarantując komfort i higienę snu. Dzięki systemowi otworów wnętrze materaca jest dobrze wentylowane, a dodatkowo ma właściwości antybakteryjne oraz antygrzybiczne, cenne zwłaszcza dla alergików. Inną opcją są materace piankowe. Tu warto postawić na piankę termoelastyczną, która przejmując ciepło dopasowuje się do kształtu ciała i zapewnia odpowiednie ułożenie. Po odkształceniu pianka powoli wraca do pierwotnego położenia.

Razem, czy osobno

Wybierając materac do sypialni małżeńskiej, możemy zdecydować się na dwa rozwiązania. Kupić dwa materace, by dostosować je do indywidualnych potrzeb i upodobań każdego z partnerów, możemy też wybrać jeden uniwersalny materac. Dwa materace to dobre rozwiązanie dla osób mocno różniących się wzrostem, czy wagą. Jeśli nie mamy do czynienia z tego typu sytuacją, lepszy będzie wybór dwuosobowego materaca i kompromis między upodobaniami i różnicami w budowie, a ulubionymi pozycjami spania.

Materac mZET bonel 120x200

Materac mZET bonel 120x200

 (0)    0

Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Leave a Comment
Captcha