“Kuchnia to serce domu” – jak sprawić, by zabiło mocniej?

“Kuchnia to serce domu” – jak sprawić, by zabiło mocniej?

 (84)    (0)    0

  PoradnikiInspiracje  

W polskich domach kuchnia jest bardzo ważnym pomieszczeniem, w którym nie tylko gotujemy, lecz także pijemy kawę czy spożywamy posiłki. To właśnie tam poznajemy tradycyjne potrawy i uczymy się nowych przepisów, a żaden inny pokój nie kryje w sobie tylu smaków, zapachów i wspomnień. Babcia Lola, bohaterka książki Cecilii Samartin „Mafango”, powtarza wnukowi, który poznaje tajniki portorykańskiej kuchni, że „kuchnia to serce domu […]. Kiedy dom ma przytulną kuchnię, w której bez przerwy coś się dzieje, cała rodzina jest zdrowa i silna”. Jak stworzyć kuchnię, w której chce się zarówno gotować, jak i przebywać?

Jasna i przestronna kuchnia minimalistyczna

Minimalistyczna kuchnia Latte

Minimalistyczna kuchnia Latte to doskonała baza pod kolorowe dodatki

Jeśli jesteś właścicielem małej kuchni, wybierz jasne meble kuchenne, które optycznie powiększą wnętrze i sprawią, że niewielka i ciasna kuchnia stanie się przytulnym miejscem. Jak wybrać meble do minimalistycznej kuchni? Możesz postawić na jeden kolor lub wybrać fronty dolne i górne w różnych odcieniach. Ciekawą propozycją jest kuchnia Latte z szafkami dolnymi w kolorze dębu latte i górnymi w barwie bieli z połyskiem. Do tego tło w postaci szarej ściany, która stanie się idealnym dopełnieniem tej wyciszającej kompozycji. Warto pamiętać, że biel i szarość stanowią świetną bazę, która z łatwością komponuje się z innymi kolorami, np. obecnymi na dodatkach. Kolorowe ręczniki ocieplą wygląd wnętrza, a emaliowane garnki z folklorystycznymi nadrukami sprawią, że stanie się ono przytulne, jak nigdy dotąd.

Nowoczesna kuchnia dla tych, którzy nie boją się kolorów

Kuchnia Modern

Kuchnia Modern to wyrazista propozycja dla miłośników kontrastu

Dużą furorę robią kuchnie, w których łączy się różne kolory frontów. W przypadku kuchni minimalistycznej możemy dobrać dwa jasne odcienie, które świetnie się ze sobą komponują, tworząc przytulne wnętrze. Z kolei przy nowoczesnych kuchniach można nieco zaszaleć i dobrać jeden kolor bazowy, taki jaki jak biel, szarość, brąz lub czerń, któremu towarzyszyć będą fronty w wyrazistej barwie czerwieni, zieleni lub niebieskości, tak jak w przypadku kuchni Modern. Przez taki kontrast możesz wyrazić siebie, dobierając ulubiony kolor, który dotąd dominował jedynie w dodatkach. Pamiętaj jednak, że fronty w wyrazistym kolorze wymagają stonowanego tła – dlatego ściana za szafkami powinna być pomalowana na delikatny kolor, taki jak biel czy jasna szarość. W przypadku mocnych kontrastowych frontów trzeba również uważać na dobór dodatków. Najbezpieczniej będzie postawić na takie utrzymane w kolorach dominujących na frontach.

Elegancka kuchnia dla miłośników nowoczesności i klasyki

Kuchnia Chamonix

Kuchnia Chamonix wyciszy zbyt jasne wnętrze

Klasyczne wnętrza kojarzą nam się z ciężkimi ciemnymi meblami dębowymi, które są pięknie zdobione, wytrzymałe i eleganckie. Jeśli pragniesz stworzyć nowoczesną kuchnię z elementami klasyki, postaw na połączenie ciemnych frontów z jasnymi, tak jak w przypadku kuchni Chamomix. Takie połączenie wygląda niezwykle stylowo i elegancko, czyniąc wnętrze przytulnym i harmonijnym. Tego rodzaju rozwiązanie warto również wybierać w kuchniach bardzo jasnych, które chcemy nieco przyciemnić. Do kontrastowych drewnianych frontów sprawdzi się zarówno jasna, jak i ciemna podłoga. Warto jednak pamiętać, że jeśli twoja kuchnia jest niewielka, lepiej będzie prezentowała się podłoga jasna, która optycznie powiększy przestrzeń.

 (84)    (0)    0

Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Zostaw komentarz
Captcha