Jaki materac wybrać?

Jaki materac wybrać?

 (0)    0

  ProduktyPoradniki  

Kupując materac do sypialni wiele osób staje przed dylematem: wybrać twardy czy miękki? Najtańszy czy jednak trochę droższy? Na rynku dostępnych jest wiele modeli materacy o bardzo różnych właściwościach. Wybór odpowiedniego materaca jest bardzo istotny - od niego zależy jak będziemy się wysypiać. Warto poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie oferty i wybór najlepszego materaca.

Materac - podstawa dobrego snu

Nie od dziś wiadomo, że prawidłowo dobrany materac to gwarancja dobrze przespanej nocy. Człowiek potrzebuje snu do regeneracji i zachowania zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Właściciele mniejszych mieszkań często decydują się na rozkładane sofy czy wersalki. Niestety, te meble nadają się tylko do okazjonalnego spania. Ich głównym przeznaczeniem jest siedzenie, dlatego często są zbyt twarde oraz źle wyprofilowane. Najlepszym wyborem, także do kawalerek, są łóżka wyposażone w odpowiednio dobrane materace. Łóżka z materacami są także zalecane w pokojach dziecięcych. Od materaca zależy to jak będziemy się wysypiać, a więc także nasze samopoczucie oraz zdrowie. W kwestii materaca nie powinniśmy iść na żadne kompromisy.

Wybór odpowiedniego materaca

Jaki materac wybrać? Jest to kwestia bardzo indywidualna. Zdecydowanie materac nie powinien być ani bardzo twardy, ani bardzo miękki. Osoba, która będzie go używać powinna czuć komfort. Ciało powinno być odpowiednio podparte materacem. Spowoduje to, że mięśnie kręgosłupa się rozluźniają, a całe ciało będzie zrelaksowane. Najczęściej spotykane są materace o twardości H2 i H3. Materace są średnio twarde lub twarde. Właśnie takie zalecane są łóżek sypialnych. Spotyka się także materace dwustronne, w których górna część ma twardość H2, a dolna H3. Materac najlepiej dobrać do wzrostu i wagi osoby, która będzie go używać. Dla przykładu, osoba ciężka i dobrze zbudowana powinna wybrać materac twardy, tak aby całe ciało było prawidłowo podtrzymane przez materac.

Różne typy materaców mają różne właściwości. Wszystko zależy od użytych materiałów. Najczęściej spotyka się lateks, sprężyny oraz piankę. Materac składający się ze sprężyn kieszeniowych dopasuje się do ciała użytkownika podczas leżenia. Jednak siadając na takim materacu, można mocno się w niego zagłębić. W przypadku gdy dwie osoby będą spać na takim materacu, ruchy jednej osoby nie będą odczuwalne dla drugiej. Z kolei w przypadku materacy piankowych i lateksowych, nie zagłębiają się one mocno podczas siedzenia.

Pokrowiec

Bardzo ważnym aspektem wyboru materaca jest zdejmowany pokrowiec. Jest to o tyle istotne, że pokrowiec można w dowolnej chwili zdjąć z materaca i wyprać. Materac bez zdejmowanego pokrowca jest trudniejszy w utrzymaniu w czystości. Świetnym wyborem są materace, które mają zdejmowany, hypoalergiczny pokrowiec z bawełny. Dzięki pikowaniu owatą materac jest puszysty i przyjemny w dotyku, a także antybakteryjny i antyalergiczny. 

Jeden czy dwa?

W przypadku materaca do łóżka dwuosobowego warto zastanowić się czy chcemy kupić jeden materac czy dwa osobne. Dwa osobne materace sprawdzą się, gdy osoby użytkujące mają bardzo różną budowę ciała lub zdecydowanie różne predyspozycje co do twardości. Jednak używając dwa osobne materace pojawi się strefa łączenia, która może mieć wpływ na komfort użytkowania. Taki problem nie pojawi się przy jednym, dużym materacu. Nowoczesne materace są elastyczne i niwelują odczuwanie ruchów drugiej osoby.

 (0)    0

Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Zostaw komentarz
Captcha