Jak wybrać idealny stół do jadalni?

Jak wybrać idealny stół do jadalni?

  Daria

 (0)

  PoradnikiInspiracjeProdukty  

Stół to nieodłączny element wyposażenia każdej jadalni. Zasiadamy przy nim zarówno aby zjeść codzienny posiłek wraz z domownikami, jak i w czasie różnego rodzaju rodzinnych uroczystości czy spotkań towarzyskich. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby jadalniany stół wykorzystywać w czasie pracy czy rozgrywek w gry planszowe. Czym kierować się przy wyborze takiego mebla? Oto garść przydatnych wskazówek, które mogą okazać się niezwykle pomocne w czasie zakupów.

Wymiary stołu do jadalni

Idealny stół do jadalni to taki, który jest odpowiednio dopasowany do metrażu wnętrza, w którym ma się znaleźć. Inny mebel znajdzie zastosowanie w przestronnej jadalni połączonej z kuchnią, inny – w niewielkim pomieszczeniu, w którym każdy metr kwadratowy jest na wagę złota.

Dobierając rozmiar stołu do jadalni, w pierwszej kolejności należy dokładnie zmierzyć wnętrze, w którym ma on stanąć. Przyjmuje się, że odległość na odsunięcie krzesła oraz wstanie powinna być nie mniejsza niż 55 centymetrów. Najlepiej, aby wynosiła ona około 75 centymetrów. Dokonanie takich pomiarów w znaczący sposób ułatwi dobór maksymalnej szerokości blatu.

Równie ważne jest to, ile przestrzeni do swobodnego zjedzenia posiłku potrzebować będzie 1 osoba zasiadającą przy stole. Średnio jest to 60 centymetrów długości i 40 centymetrów głębokości blatu. Dobierając rozmiar mebla do jadalni, warto również uwzględnić przestrzeń na naczynia z potrawami – wówczas codzienne korzystanie z takiego stołu będzie w pełni komfortowe.

Jeżeli chodzi o kolejny parametr, jakim jest długość stołu, zależeć będzie ona od tego, ile maksymalnie osób będzie jednocześnie przy nim zasiadać. Jeżeli ma on pomieścić 4 domowników, warto, aby jego długość wynosiła co najmniej 120 centymetrów. W przypadku od 4 do 6 domowników powinno być to 140 centymetrów, od 6 do 8 – 160 centymetrów, a od 8 do 10 – 200 centymetrów.

Co do wysokości stołu do jadalni, przeważnie waha się ona pomiędzy 75 do 80 centymetrów. Wybierając go, należy uwzględnić zarówno średni wzrost osób, które będą przy nim zasiadać, jak i wysokość siedzisk krzeseł, które będą się przy nim znajdowały.

Stół SIROCCO SIST-2
Stół SIROCCO SIST-2

Materiał wykonania stołu do jadalni

Równie istotną kwestią jest materiał, z którego wykonany został stół do jadalni. To właśnie bowiem od tego zależeć będzie, czy posłuży on przez wiele lat, zachowując swój naturalny, estetyczny wygląd.

Godne polecenia są w szczególności stoły drewniane. Materiał ten jest niezwykle wytrzymały i nawet po długim czasie intensywnego użytkowania, w dalszym ciągu cieszy oko. Drewniany stół z powodzeniem można lakierować, bejcować czy zmieniać jego kolor, dopasowując go do aktualnych preferencji. Co więcej, każdy mebel tego typu jest w pełni unikalny i posiada swój własny rysunek oraz usłojenie.

Alternatywne rozwiązanie stanowią stoły do jadalni z płyty, na przykład wiórowej, MDF czy lakierowanej. Są one znacznie tańsze od drewnianych odpowiedników, lecz prezentują się równie stylowo. W naszym asortymencie znaleźć można bogaty wybór mebli tego typu. Oto kilka najciekawszych propozycji:

Stół LA - STOL2 LAURA – to model o wysokości 76 centymetrów i głębokości 80 centymetrów. Jako że jest on rozkładany, jego szerokość waha się od 160 do 200 centymetrów. Stół został wykonany z wysokiej jakości płyty wiórowej laminowanej odpornej na zarysowania. Posiada on obrzeża z wytrzymałego ABS. Mebel stanowi połączenie 2 odcieni: dąb Sonoma oraz Sonoma czekolada. Pasować będzie on zarówno do klasycznych, jak i nieco bardziej nowoczesnych jadalni.

Stół Prowansja STD – rozkładany stół do jadalni o szerokości od 160 do 203 centymetrów, wysokości 81 centymetrów i głębokości 90 centymetrów. Wyprodukowany został on z wysokiej jakości płyty laminowanej i posiada fronty z płyty MDF. Stół stanowi połączenie 2 odcieni – sosny Andersen oraz dębu Lefaks.

Stół SIROCCO SIST-2 – masywny, solidny mebel na stabilnych nogach. Do jego wykonania posłużono się laminowaną płytą wiórową odporną na zarysowania. Wysokość stołu to 77 centymetrów, głębokość – 90 centymetrów, a szerokość – od 140 do 200 centymetrów (wyposażony jest on w rozsuwany blat). Dostępny jest on w odcieniu dąb Riviera.

Stół Loftowy – jak sama nazwa wskazuje, mebel ten najlepiej pasować będzie do jadalni utrzymanych w stylu loftowym. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zastosować go w pomieszczeniu, w którym królują klimaty industrialne czy skandynawskie. Wysokość stołu to 75 centymetrów, szerokość – 67 centymetrów, a głębokość – 138 centymetrów. Dostępny jest on w 2 wersjach kolorystycznych: dąb Artisan oraz dąb Lancelot. Nogi stołu zostały pomalowane proszkowo na kolor czarny mat, co gwarantuje im odporność na korozję.

Stół QUARTZ 81 – model ten wykonany został z płyty wiórowej i posiada obrzeża z ABS. Dostępny jest on w 3 wersjach: białej, czarnej lub czarno – białej. Wysokość stołu to 78 centymetrów, głębokość – 95 centymetrów, a szerokość – między 165 a 255 centymetrów.

Stół do jadalni wykonany może być także stali oraz aluminium. Taki mebel to znakomite rozwiązanie do wnętrz utrzymanych w stylu nowoczesnym oraz minimalistycznym. W tego typu aranżacjach równie dobrze sprawdzać będzie się egzemplarz ze szklanym blatem – przezroczystym lub matowym. Najlepiej, aby był on wykonany z grubego, hartowanego szkła i posiada specjalny rant chroniący przed skaleczeniami czy odpryskami.

Kształt stołu do jadalni

Wybierając kształt stołu, jaki znaleźć ma się w jadalni, uwzględnić należy zarówno wielkość pomieszczenia, jak i to, ile osób będzie przy nim zasiadać. Od lat niesłabnącą popularnością cieszą się modele prostokątne. Trudno się temu dziwić – dobrze sprawdzają się one zarówno w małych, jak i dużych jadalniach. Ustawić można je w centralnym punkcie pomieszczenia lub w kącie.

Druga propozycja to stoły kwadratowe. Jako że przeważnie mają one niewielkie rozmiary, wręcz idealnie pasują do małych wnętrz.

Równie mało miejsca zajmują stoły okrągłe. Umożliwiają one w pełni swobodną komunikację między osobami przy nich zasiadającymi, a jako że nie posiadają narożników, są w pełni bezpieczne w użytkowaniu.

Stół do jadalni to mebel, na wybór którego warto przeznaczyć nieco więcej czasu. Zyskać można wówczas pewność, że posłuży on przez długie lata i będzie w pełni niezawodny.

Stół Loftowy 138x67 cm
Stół Loftowy 138x67 cm

 (0)