Jak urządzić ogród marzeń?

Jak urządzić ogród marzeń?

  admin

 (0)    0

  Inspiracje

Własny ogród to marzenie wielu osób. Kawałek natury tuż obok domu stwarza doskonałe warunki do relaksu. W ogrodzie można spędzać czas na wiele sposobów. Dla dzieci to doskonały teren do zabawy. Dla dorosłych okazja do uprawiania pięknych roślin. Ogród to też miejsce do wspólnego spędzania czasu - czy jest coś lepszego niż letni wieczór spędzony w rodzinnym gronie przy grillu? Chyba nie!

Często podwórko i ogród są traktowane trochę po macoszemu. Wszyscy skupiają się na urządzeniu domu, a ogród schodzi na drugi plan. To wielka szkoda! Niezagospodarowany ogród może szybko zmienić się w małe straszydło, które nie będzie w ogóle zachęcać do spędzania w nim czasu. Wiele razy widzieliśmy ogrody, które miały w sobie niewykorzystany potencjał. Wielkość dostępnej przestrzeni nie jest istotna. Z niewielkiej działki można stworzyć piękną i funkcjonalną enklawę spokoju. Duży ogród można z kolei ciekawie wykorzystać na wiele różnych sposobów. Jak zatem można urządzić ogród marzeń?

Projekt ogrodu

Pierwszym krokiem jest dokładne zaplanowanie czego od ogrodu oczekujemy i co chcemy żeby się w nim znalazło. Aranżacja musi być przemyślana, łatwiej wtedy osiągnąć wymarzony efekt. Chaos nie działa na nasza korzyść. Za duża ilość roślin i zbyt duża liczba różnych elementów mogą doprowadzić do wrażenia przytłoczenia. Naprawdę warto na etap planowania poświęcić trochę czasu. Jeśli dysponujemy odpowiednim budżetem możemy skorzystać z usług firmy projektującej ogrody. Architekt krajobrazu dokładnie przeanalizuje uwarunkowania terenu i przedstawi rozwiązania dostosowane do budżetu. Oddanie swojego ogrodu w ręce profesjonalistów ma swoje zalety. Doskonale znają się na roślinach, są więc w stanie dobrać takie gatunki, które będą w danym terenie najlepiej się rozwijać. Taka firma może też odpowiednio zaprojektować ścieżki w ogrodzie czy system nawadniający. Nie masz dużego budżetu na zagospodarowanie ogrodu? Nic straconego! Projekt możesz wykonać samodzielnie, w jednym z wielu dostępnych programów komputerowych. Pomagają przy tym zdjęcia ogrodu, wykonane najlepiej zimą.

Prace w ogrodzie

Gdy już wiesz jak ma wyglądać twój ogród, trzeba przystąpić do realizacji projektu. Po ustąpieniu mrozów można przystąpić do pierwszych prac. Na szczycie listy znajdują się oczywiście prace porządkowe. Należy oczyścić ogród z niechcianych roślin czy elementów małej architektury. Trzeba odpowiednio przygotować ziemię na przyjęcie nowych roślin czy ziaren trawy. Odpowiednio przygotowany grunt gwarantuje świetne warunki do wzrostu roślin. Wczesna wiosna to najlepszy moment na wysiew nasion czy sadzenie cebulek. To też moment, w którym można zadbać o pozostawione w ogrodzie rośliny poprzez nawożenie czy przycinanie. Trzeba pamiętać, że ogród to żywy organizm, który stale trzeba pielęgnować. Jeśli zatroszczysz się o rośliny wiosną, będą doskonale się prezentować aż do jesieni!

Meble ogrodowe

Ogród ma pięknie wyglądać i cieszyć oczy. Ale musi też być miejscem do relaksu. Dlatego koniecznie trzeba znaleźć miejsce na kącik wypoczynkowy. Może to być taras, może być trawiasty zakątek otoczony kwiatami. Najważniejsze aby znalazły się w nim meble ogrodowe, najlepiej stół i krzesła. Świetnie sprawdzi się też ogrodowa kanapa czy niewielki stolik. Zestawy mebli ogrodowych cechują się odpornością na warunki atmosferyczne. Są solidne i trwałe, a jednocześnie bardzo estetyczne i stylowe. Są też praktyczne bo stwarzają idealne warunki do spędzania czasu z całą rodziną. Tak urządzony ogrodowy kącik może służyć jako idealne miejsce na grilla czy wspólne posiłki.

Urządzenie ogrodu jest prostsze niż myślisz. Warto poświęcić odrobinę czasu i pieniędzy na stworzenie zielonego azylu, w którym będziesz mógł odpoczywać po trudach dnia!

 (0)    0

Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Leave a Comment
Captcha