Jak urządzić nowoczesny salon?

Jak urządzić nowoczesny salon?

  Karolina

 (2)    0

  AktualnościPoradnikiInspiracje  

W artykule tym dzielimy się wskazówkami i inspiracjami, aby pomóc stworzyć stylowy i funkcjonalny salon w nowoczesnym wydaniu. Jest to z pewnością jedna z najbardziej wymagających przestrzeni do urządzenia. A możliwości  są nieograniczone. Przeprowadzimy Cię przez wybór mebli. Podpowiemy również, jakich użyć kolorów, oświetlenia, akcesoriów oraz o czym pamiętać przy otwartych salonach. Dzięki temu będziesz mógł dokonać trafniejszych decyzji.Jak przygotować się do urządzenia salonu?

Układ mebli ma zasadnicze znaczenie dla wydobycia nowoczesnego stylu. Podczas urządzania salonu, który jest zwykle pomieszczeniem wielofunkcyjnym, rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia ma wręcz decydujące znaczenie. Dlatego też jest to dość wymagająca przestrzeń do urządzenia.

Właściwy układ mebli pomaga w łatwiejszym przepływie światła. W rezultacie możesz sprawić, że salon będzie wydawał się optycznie większy niż jest w rzeczywistości. Nie zastawiaj okien w niewielkich pomieszczeniach, a wysokich mebli nie ustawiaj na środku.

Jednak zanim wybierzesz konkretny układ krzeseł, stołu, kanapy czy komody w salonie, musisz dokładnie ocenić dostępną przestrzeń. Rozmiar salonu będzie determinował możliwości umieszczenia mebli. Ustaw je tak, aby stworzyć kilka funkcjonalnych stref - w zależności od tego, jak będziesz spędzał czas w salonie. Zastanów się także, co jest niezbędne w Twoim pokoju dziennym i bez czego możesz funkcjonować. W zależności od potrzeb całej rodziny będziesz potrzebował określonej ilości siedzisk, stolików kawowych, szafek czy też schowków. Tym samym idealny układ salonu będzie odpowiadał stylowi życia domowników.

Naszkicuj plan różnych sposobów rozmieszczenia mebli w salonie. Możesz użyć również taśm stolarskiej, aby zaznaczyć obszary, w których planujesz ustawić meble. Jest to oczywiście opcjonalne w przypadku, gdy salon jest zupełnie pusty. Wykonaj kilka eksperymentów z układem, zanim zdecydujesz się, który z nich wybrać. Podczas projektowania ustawień wyobraź sobie, że przechodzisz między meblami. Pomoże Ci to wyeliminować ewentualne błędy w rozkładzie elementów wyposażenia.

Całkowicie zamknięte salony mogą wydawać się mniejsze niż te z otwartą przestrzenią. Dlatego warto wybrać w nich meble o mniejszej skali, aby to zrównoważyć. Co więcej, nowoczesne domy często mają małą kubaturę. Tym samym ich właściciele potrzebują mebli, które są jednocześnie nowoczesne i nadają przestrzeni przestronny charakter.

Kup meble o dokładnych wymiarach. Błędy pod tym względem mogą okazać się kłopotliwe. W sklepie internetowym mebleZet (https://meblezet.com/14-meble-do-salonu) wszystkie produkty mają podane precyzyjne wymiary. Dzięki temu Twoje rygorystyczne wymagania co do wymiarów z pewnością zostaną spełnione. Wystarczy, że zapoznasz się z wymiarami w opisie wybranego artykułu.Otwarta przestrzeń salonu

W zgodzie z dzisiejszym, szybkim stylem życia, a także mniejszymi rozmiarami domów - większość współczesnych przestrzeni została zaprojektowana z otwartym planem pomieszczeń. Urządzenie takiego obszaru wymaga większego przygotowania i przemyślenia niż w przypadku salonów zamkniętych.

Otwarta przestrzeń łączy najczęściej salon i jadalnię. Czasami również i kuchnię. Urządzając takie wnętrze, musisz stworzyć mniejsze obszary, które będą współgrały ze sobą, tworząc tym samym zgraną całość. 

Użyj mebli jako granic. Możesz w tym celu kupić sofę lub narożnik, aby spełniały funkcję oddzielającą salon od innych obszarów. Tym samym nie będziesz nadmiernie obciążał salonu. Położenie siedzeń w połączonej przestrzeni ma kluczowe znaczenie. Choć w otwartych wnętrzach najczęściej najlepiej sprawdzają się narożniki zamiast standardowych sof lub kanap. 

Aby połączyć wszystkie przestrzenie oprócz mebli oddzielających, użyj również podobnych kolorów i materiałów. Na przykład dopasuj stół jadalny, rozkładany L140 SIMPLE (https://meblezet.com/simple/3982-stol-rozkladany-l140-simple.html) do stolika RTV SRTV151 SIMPLE (https://meblezet.com/stoliki-rtv/3980-stolik-rtv-srtv151-simple.html).

Stół rozkładany L140 SIMPLE

Stół rozkładany L140 SIMPLECzym inspirować się urządzając nowoczesny salon?

Nowoczesny styl wnętrza często jest mylony ze współczesnym. Ten pierwszy wyewoluował ze wcześniejszych stylów, takich jak Bauhaus. Został opracowany i rozwijany od połowy lat 40. do połowy lat 70.

Wtedy też projektanci zaczęli stwarzać meble o organicznym kształcie. Plastyczność sklejki, materiały takie jak aluminium, włókno szklane, pianka i laminaty z tworzyw sztucznych pozwoliły projektantom kształtować meble o zaokrąglonych konturach i futurystycznym wyglądzie. Filozofią tego stylu wnętrza jest również funkcjonalność jego poszczególnych elementów.

Większość nowoczesnych mebli jest niewielka. Dzięki temu świetnie odnajdują się one we współczesnych wnętrzach. Oto niektóre z wyróżniających cech nowoczesnego stylu:

  • proste, eleganckie kształty,
  • łagodne zaokrąglenia, proste formy i minimalna ornamentacja,
  • funkcjonalność (forma podąża za funkcją),
  • wykorzystanie różnych materiałów (zarówno tradycyjnych, jak i nietradycyjnych),
  • zestawienia różnych kontrastujących materiałów,
  • uniwersalność.

Zatem wprowadzając nowoczesny styl do salonu, powinieneś rozważyć meble o prostych kształtach z delikatnymi krzywiznami i ogólnie minimalistyczną koncepcją. Jednocześnie meble i akcesoria powinny zawierać zaawansowane technologicznie funkcje, ale były funkcjonalne.

Pamiętaj, że nowoczesne wnętrze nie oznacza bezwzględności i surowości. Proste meble bez dodatków mogą nadal stwarzać przytulne miejsce, z którego nie będziesz chciał wyjść. W końcu nowoczesny salon jest charakterystycznie ciepły i zachęcający. Jednocześnie powinien być przestronny i jasny. 

Jest to ogólna koncepcja nowoczesnego projektu wnętrza. Jednak każdy styl można interpretować na różne sposoby. W zależności od upodobań i potrzeb konsumenta. Urządzanie każdego pomieszczenia jest świetną zabawą. A łamanie pewnych zasad może dać niesamowite efekty wizualne.Nowoczesne meble do salonu

Kiedy znasz już wstępny plan rozmieszczenia umeblowania, nadszedł czas na najciekawszy moment. Jest nim wybranie odpowiednich mebli. Nowoczesny salon potrzebuje czegoś więcej niż sofy i stolika. Powinien spełniać również pewne podstawowe aspekty dotyczące mebli. Pomyśl o całym umeblowaniu jak o całości, ale i o odrębnych częściach. W miarę możliwości używaj mebli wielofunkcyjnych. Są one niezwykle praktyczne szczególnie w małych salonach.

Musisz wiedzieć, że każdy mebel w salonie odgrywa znaczącą rolę w kształtowaniu ogólnego stylu i klimatu przestrzeni. Dlatego wybierz meble zgodnie z wystrojem pokoju. Mogą one wyglądać atrakcyjnie, gdy będziesz przeglądał je w sklepie internetowym lub stacjonarnym, ale nie zawsze sprawdzą się w Twoim wnętrzu. 

Meble w nowoczesnym stylu wyposażone są w elementy z materiałów takich jak: szkło, drewno, chrom i inne metale. Sprawdź, które z nich będą najlepiej pasowały. Możemy podpowiedzieć, że mniejsze pokoje lepiej wyglądają z jasnym, naturalnym drewnem. Podczas gdy ciemniejsze drewno może prezentować się wspaniale w bardziej przestronnych salonach.

Projektanci tego eleganckiego i jednocześnie ponadczasowego stylu stworzyli kultowe meble. Są one nadal bardzo pożądane. Poniżej dzielimy się popularnymi produktami do urządzania nowoczesnego salonu. Odnajdziesz je w naszym sklepie internetowym mebleZet (https://meblezet.com/14-meble-do-salonu). Omówimy również wskazówki dotyczące tego, jak je odpowiednio dobierać i w jakiej kolejności.

meblościanka VIOLA XL

meblościanka VIOLA XLSiedzenia do salonu

Zalecamy rozpocząć urządzanie salonu od wybrania siedzeń. Są to często największe i jednocześnie jedne z najdroższych elementów, które będą znajdowały się w każdym salonie. Niezależnie od jego stylu. Siedzenia są również najważniejszymi elementami, których będziesz potrzebował. Często jest to centralny punkt salonu. Dlatego decyzja o wyborze siedzenia jest często podejmowana na pierwszym miejscu. Na szczęście opcje są nieograniczone. Możesz znaleźć projekty dla małych, średnich oraz dużych pomieszczeń.

Na tym etapie często popełnianym błędem jest wybór zbyt dużego siedzenia do małej przestrzeni salonu. I przeciwnie - zbyt pusta przestrzeń w salonie, może sprawić, że będzie wyglądał on nieprzyjemnie. Niezależnie od jakości mebli i dekoracji, które zastosujesz. 

Gdy określisz już jak dużą przestrzeń masz do wykorzystania musisz zdecydować, czy wolisz sofę w połączeniu z dodatkowymi siedziskami, czy też duży narożnik. Tutaj opcje do wyboru również się mnożą - możesz wybrać siedzenie rozkładane lub nie, materiałowe lub skórzane. Poza nowoczesnym wyglądem i funkcjonalnością siedzenia powinny być oczywiście wygodne, abyś mógł cieszyć się wypoczynkiem. Narożniki

W nowoczesnych wnętrzach popularnym faworytem w zakresie siedzeń są narożniki. Wybierz ten z prostymi liniami, aby uzyskać nowoczesny styl. Narożnik SAND (https://meblezet.com/narozniki/757-naroznik-sand.html) z naszej oferty to eleganckie połączenie nowoczesnej stylistyki i klasycznego kształtu. Do nowoczesnego wyglądu przyczynia się pikowana tkanina.

Wygląd narożnika SAND z pewnością zachęca do błogiego relaksu. Ponadto ma on miękkie, głębokie poduszki, którym nie będzie w stanie się oprzeć. Z kolei szerokie siedzisko tworzy idealne miejsce do udekorowania narożnika w dodatkowe poduszki lub narzuty w celu uzyskania

Narożnik Sand

Narożnik SandFotele i szezlongi

Nowoczesny salon nie byłby kompletny bez eleganckiego, wyróżniającego się fotela. Po wyborze narożnika możesz wybrać siedziska, które zapewnią dodatkowe miejsce. Mogą to być fotele lub szezlongi (https://meblezet.com/38-nowoczesne-szezlongi-i-fotele). 

Do nowoczesnego salonu dobrym wyborem może okazać się szezlong LAGUNA promo (https://meblezet.com/nowoczesne-szezlongi-i-fotele/2944-szezlong-laguna.html). Patrząc na ten produkt i znając historię nowoczesnego stylu od razu można je ze sobą połączyć. Szezlong LAGUNA promo z oferty mebleZet charakteryzuje się prostymi liniami, jednocześnie oferując delikatne zaokrąglenia. Czyli idealne połączenie cech nowoczesności. 

szezlong LAGUNA promo

szezlong LAGUNA promo

Co więcej, będzie on nie tylko pięknym dodatkiem, ale zapewni Ci także maksymalny komfort dzięki zastosowaniu ekoskóry. Dostępny jest w 3 wariantach kolorystycznych.Stoliki

Jeśli masz wolną przestrzeń w salonie, możesz zdecydować się na dodanie stolika kawowego.  Jeśli zdecydowałeś się na narożnik w kształcie litery L (https://meblezet.com/172-narozniki-w-ksztalcie-l) zapewne dysponujesz takim miejscem. Wykorzystanie go na stolik jest najlepszym i najpopularniejszym rozwiązaniem w każdym salonie.

Upewnij się, że stolik jest zgrany z wybranym przez Ciebie siedziskiem. Mały stolik z solidnym siedzeniem będzie wyglądał nieatrakcyjnie. Dlatego zachowaj odpowiednie proporcje.

Nowoczesne stoliki zazwyczaj są niskie i mają proste nogi. W stylu tym odchodzi się najczęściej od wysokich ław. Wybierz okrągły kształt, jeśli chcesz stworzyć lekki wygląd. Okrągłe stoliki są eleganckie. Z kolei prostokątne oferują więcej miejsca. Dzięki temu są bardziej praktyczne dla większych rodzin - wybór należy do Ciebie.

Stolik kawowy TO 99 TOLEDO (https://meblezet.com/stoliki-i-lawy/1684-stolik-kawowy-to-99-toledo.html) jest obecnie bardzo popularny w nowoczesnym stylu. Dużą popularnością cieszy się również ten ławostół (https://meblezet.com/stoliki-i-lawy/1376-lawostol.html). Przede wszystkim ze względu na swoje właściwości funkcjonalne. Jak już wiesz, są one bardzo poszukiwane do nowoczesnych wnętrz.

Stolik kawowy TO 99 TOLEDO

Stolik kawowy TO 99 TOLEDO

Pufy

Gdy wybierzesz już podstawowe meble takie jak wygodny narożnik, szezlong i stolik, skup się na pozostałych meblach, tak zwanych akcentujących. W salonie należą do nich między innymi pufy (https://meblezet.com/51-pufy). 

Pufa Betty (https://meblezet.com/meble-marzenie/2570-pufa-betty.html) dostępna w naszym sklepie stanowi idealny dodatek do nowoczesnego salonu. Jej fascynująca sylwetka jest nieodpartą atrakcją i staje się estetycznym dodatkiem salonu. Z pewnością przyciągnie wzrok każdego gościa.

Pufa BETTY

Pufa BETTYKomody

Jeśli salon jest niewielki i uwielbiasz ład, dodanie miejsca do przechowywania to dobry sposób na utrzymanie porządku i zwiększenie przestrzeni. Dlatego kluczem jest zachowanie właściwej równowagi między tym, aby pokój wydawał się jak najbardziej przestronny i aby meble były bardzo funkcjonalne.

Tutaj korzystanie z komód (https://meblezet.com/54-komody-do-salonu) ma kluczowe znaczenie. Nowoczesne komody do salonu muszą oferować zarówno styl, jak i funkcjonalność. Duża komoda LOPEZ 04 (https://meblezet.com/komody/110-komoda-duza-lopez-04.html) to idealny przykład mebla, który przyciąga uwagę intrygującym designem dzięki zastosowaniu oświetlenia LED. Jednocześnie jest to element, który oprócz dodatkowego miejsca do przechowywania zapewnia interesujące światło akcentujące.

Komoda duża LOPEZ 04

Komoda duża LOPEZ 04Stoliki RTV

Żaden nowoczesny salon nie obędzie się bez urządzeń elektronicznych. Pomieszczenie to jest często nie tylko centrum relaksu, ale i rozrywki. Dlatego w wielu salonach telewizor, sprzęt stereo i wszystkie inne zaawansowane technologicznie sprzęty RTV są punktem centralnym. Choć coraz częściej we współczesnych domach to nie telewizor jest centralnym punktem salonu. Pojawiają się kominki, duże okna z pięknym widokiem, czy też pokaźne kolekcje. Do tego ostatniego również możesz zastosować stoliki RTV.

W zależności od tego ile masz miejsca, możesz wybierać w umeblowaniu RTV (https://meblezet.com/57-stoliki-rtv) wyposażonym w wiele półek i szafek lub wybrać bardziej skromną opcję. Dodatkowo jest to element, który pomaga uczynić nowoczesny projekt salonu bardziej funkcjonalnym. A to dlatego, że stoliki RTV oferują często dużą ilość miejsca do przechowywania.

Jak w przypadku każdego innego mebla, stolik RTV w nowoczesnym salonie wymaga określonego wyglądu. Bogato zaprojektowany będzie źle wyglądał w nowoczesnym otoczeniu. Projekt nowoczesnego wnętrza może świetnie uzupełnić stolik RTV SILVER 7 (https://meblezet.com/silver/723-stolik-rtv-silver-7.html).

Stolik RTV SILVER 7

Stolik RTV SILVER 7Wskazówki dotyczące mieszania tradycyjnych i nowoczesnych mebli

Większość tradycjonalistów wyznaje zasadę, że nie należy mieszać dwóch różnych stylów. Nasza rada - możesz zmiksować meble nowoczesne z elementami klasycznymi. Brzmi jak oksymoron. Jednak połączenie tych dwóch przeciwstawnych stylów jest nie tylko możliwe, ale również wysoce zalecane przez najlepszych projektantów wnętrz. Szczególnie dla osób, które chcą zachować w swoim salonie elegancję klasycznego wystroju i jednocześnie wprowadzić nowoczesny styl. 

Nowoczesne akcenty mogą tchnąć życie i zainteresować wnętrzem. W ostatnich latach tendencja do łączenia tych dwóch stylów dekoracyjnych stała się coraz bardziej popularna. Zastanawiasz się jak osiągnąć idealną symbiozę między nimi? Jak umieścić XVII-wieczny mebel w tym samym pokoju, co nowoczesną sofę? Przeczytaj kilka wskazówek, dzięki czemu efekt będzie oszałamiający.

Mieszanie stylów może stworzyć dynamiczne wnętrze pełne tekstur i zainteresowania wizualnego. Jednak przed wyborem mebli zdecyduj, który styl chcesz dominować w swojej przestrzeni. Umożliwiając dominację jednego stylu, tworzysz poczucie równowagi między nimi, eliminując konkurencyjność.

Nie bój się kontrastować. Kontrast dodaje emocji i zainteresowania przestrzenią. Jednocześnie musisz jednak zachować równowagę między jasnymi a ciemnymi kolorami. Podczas mieszania mebli z różnych stylów utrzymuj również podobne wymiary mebli. Małe, delikatne, tradycyjne krzesło może wyglądać nie na miejscu obok dużej, nowoczesnej sofy. Kolory i wzory w nowoczesnym salonie

Istotnym aspektem nowoczesnego stylu są również kolory i wzory. Ich bogactwo jest jednym z powodów, dla których styl ten stał się tak popularny. Niektóre z charakterystycznych kolorów nowoczesności to stonowane pastele i neutralne odcienie, które nigdy nie wychodzą z mody. Używanie pastelowych kolorów w nowoczesnych salonach to trend, który krąży od kilku lat. Ich subtelne odcienie ozdabiają sofy, ściany oraz akcesoria.

Jakie kolory mebli pasują do nowoczesnego salonu? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Mamy jednak kilka inspiracji. Meble w nowoczesnym salonie mogą mieć pastelowe kolory. Możesz wybrać oliwkową sofę, jasnoniebieski stolik kawowy lub jasnoróżową komodę. Jednak aby uzyskać bardziej miękki efekt, który jest pożądany przez większość osób, warto kupić klasyczne meble i połączyć je z unikalnymi, pastelowymi tkaninami. W tym celu dodaj do nowoczesnych mebli geometryczne tkaniny w różnych częściach salonu. Układaj różne kolory, tkaniny i wzory, aby uzupełnić całość. Pamiętaj ciągle, że nowoczesny styl jest subtelny i prosty. Unikaj zdobień na meblach i stawiaj bardziej na minimalizm. 

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, unikaj wprowadzania zbyt wielu wzorów i kolorów. Ogranicz się do określonego schematu maksymalnie trzech kolorów i ich odcieni. Warto zastosować najjaśniejszy odcień w obszarze, do którego dociera dużo naturalnego światła. Z kolei ciemniejszą przestrzeń warto rozjaśnić jasnym kolorem. Najjaśniejszy odcień zarezerwuj na sufit. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy jest on wyjątkowo wysoki. Jednocześnie wszechstronne tło pozwoli wyróżnić się eleganckim, nowoczesnym meblom.

Są również inne zasady, o których warto pamiętać. Na przykład, jeśli wybierzesz pastelowe odcienie na ściany swojego salonu - oznacza to, że powinieneś wybrać meble, które zrównoważą te kolory. Jeśli malujesz zarówno sufit, jak i ściany jednym kolorem (takim jak na przykład niebieski) - musisz dodać bardzo proste i neutralne umeblowanie (zwykle białe lub naturalne drewno). 

Salon TULSA I

Salon TULSA ISpersonalizuj swój salon

Kolejnym dopełnieniem nowoczesnego salonu jest wyposażenie go w elementy dekoracyjne. Personalizacja poprzez dekorację pozwala uniknąć stworzenia anonimowego środowiska. Co więcej, proste i mało ozdobne meble mogą wywołać surowy oraz biurowy charakter. Aby zmiękczyć nowoczesną stylistykę, przemyślany wybór przepięknych organicznych elementów sprawi, że salon będzie cieplejszy i zachęcający.

Użyj dywaników, poduszek i koców, aby wprowadzić do pokoju odrobinę kontrastu i kolorów. Elementy takie jak lustro, czy też zegar mogą być zarówno funkcjonalne, jak i dekoracyjne - co jest pożądane w nowoczesnych wnętrzach. Drewniane podłogi również są dobrym kontrapunktem dla nowoczesnych mebli. 

Pamiętaj jednak, że ograniczenie akcesoriów jest zwykle dobrym pomysłem na urządzenie nowoczesnego salonu. W ten sposób pozwalasz skupić wzrok na meblach, takich jak narożnik, czy też szezlongi. Dodanie jedynie jednego lub dwóch starannie dobranych dodatków może w zupełności wystarczyć.

Kluczem jest również zastosowanie wielu roślin. Rośliny wypełniają przestrzeń i wprowadzają do niej życie. Czego dokładnie potrzebujemy w nowoczesnych wnętrzach.Oświetlenie w nowoczesnym salonie

Odpowiednie oświetlenie nowoczesnego salonu jest niezbędne. Zapobiega zbyt surowemu wyglądowi, tym samym zwiększa ogólne ciepło i atmosferę pomieszczenia.

Staraj się nie zakłócać przepływu naturalnego światła. Nie blokuj okien meblami. W nowoczesnym stylu preferowane są okna sięgające od podłogi do sufitu, aby wpuszczać naturalne światło. Rezultatem jest salon, który wydaje się większy i bardziej ciepły, co nadaje optymistycznego wyglądu.

Do oświetlenia salonu zwykle potrzeba wielu opraw oświetleniowych. Szczególnie w dużych, otwartych przestrzeniach. Podobnie jak meble i akcesoria ten element również powinien być starannie dobrany. 

Nowoczesne oświetlenie salonu nie musi być nudne - mogą być to lampy mosiężne czy też metalowe. Dodatkowo możesz zastosować oświetlenie LED w meblach. Przykładem takiego mebla jest Witryna FERRARA FA 02 (https://meblezet.com/ferrara/531-witryna-ferrara-fa-02.html).

Witryna FERRARA FA 02

Witryna FERRARA FA 02

W otwartych przestrzeniach zalecamy zastosowanie oświetlenia wpuszczanego w połączeniu z oświetleniem sufitowym takim jak żyrandol lub lampa wisząca. Aby dodać pomieszczeniu dodatkowego charakteru warto rozważyć również lampę akcentującą lub wspomniane meble z oświetleniem LED. W ten sposób osiągniesz idealne oświetlenie warstwowe.Podsumowanie

Mamy nadzieję, że artykuł ten okazał się przydatny i jesteś dzięki niemu na dobrej drodze do zaprojektowania nowoczesnego salonu swoich marzeń. W sklepie internetowym mebleZet z łatwością znajdziesz meble, które będą pasowały do Twojego gustu i budżetu. Jeśli z kolei potrzebujesz więcej pomysłów na urządzenie nowoczesnego salonu, wejdź na naszego bloga (https://meblezet.com/blog), aby uzyskać dodatkową dawkę inspiracji.

Podziel się również z innymi - jaka jest Twoja największa trudność w urządzaniu salonu i które meble z naszej oferty dobrałbyś do nowoczesnego salonu? Koniecznie napisz w komentarzu!

 (2)    0

Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Leave a Comment
Captcha