Jak urządzić niewielką kuchnię?

Jak urządzić niewielką kuchnię?

  admin

 (0)    0

  Inspiracje

Wbrew pozorom mała kuchnia również może być funkcjonalna. Wystarczy tylko odpowiednio ją urządzić i zaaranżować. W naszym artykule znajdziesz kilka wskazówek, które ułatwią Ci to zadanie. Przygotowaliśmy między innymi kilka trików, dzięki którym Twoje pomieszczenie kuchenne wyda się większe. Zapraszamy do lektury!

Zalety małej kuchni

Zamiast narzekać, że Twoja kuchnia jest nieduża, spróbuj dobrze wykorzystać przestrzeń, którą posiadasz. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale małe pomieszczenie łatwiej uczynić przytulnym kącikiem, w którym miło będzie przebywać i do którego będzie się garnąć cała rodzina. Rozległe pomieszczenia wymagają nieco więcej zachodu w tym kierunku. Przyda się w nich większa ilość dodatków i naturalnych akcentów. Z kolei w małej kuchni trzeba po prostu zadbać o to, aby ją trochę optycznie powiększyć i umieścić w niej tylko najbardziej potrzebne sprzęty. Jest to więc nauka nieco minimalistycznego podejścia.

Zadbaj o swoją wygodę

Najważniejsze, aby Twoja kuchnia zapewniała komfort. Ponieważ jest to miejsce, w którym przygotowuje się najróżniejsze dania i wypieki, musisz mieć do tego odpowiednie meble. Podstawą są blaty, na których rozwałkujesz ciasto czy rozbijesz mięso na kotlety schabowe. Warto sprawić, aby blaty były nieco szersze, gdyż zyskasz wówczas dodatkową przestrzeń na pojemniki z różnego rodzaju akcesoriami kuchennymi czy przyprawami. Ponadto pod szerokim blatem możesz umieścić bardziej pojemną szafkę.

Jeśli Twoja kuchnia jest wąska, bardzo ważny jest przemyślany dobór zabudowy. Nie powinna ona znajdować się w każdym możliwym miejscu na ścianie. Przez to pomieszczenie wyda się jeszcze mniejsze i ciaśniejsze. Lepiej zamontować z jednej strony bardziej pojemne meble i zostawić trochę przestrzeni do poruszania się. W zależności od tego, jak często korzystasz z kuchni i co w niej przygotowujesz, dobierz wyposażenie, które ułatwi Ci te czynności. Zrezygnuj natomiast z rzeczy, których na ogół nie używasz. Jeśli często jesz w restauracjach, zakup zmywarki może być zbędny. Rezygnując z niej, zwolnisz natomiast przestrzeń, która na pewno Ci się przyda.

Triki optycznie powiększające przestrzeń

Zastanawiasz się, jak spowodować, żeby kuchnia wyglądała dobrze, skoro nie masz jak jej powiększyć? Wcale nie musisz burzyć ściany, chociaż w niektórych przypadkach wykonanie aneksu jest całkiem dobrym rozwiązaniem. Istnieją jednak mniej inwazyjne metody, sprawiające, że pomieszczenie wygląda na większe.

Przede wszystkim odpowiednio dobierz kolory, które znajdą się w kuchni. Jeśli będą za ciemne, to wnętrze wyda się jeszcze mniejsze. Najlepiej sprawdzą się jasne ściany i meble. Możesz też wybrać gładkie i błyszczące fronty szafek, które będą odbijać światło. Nie miksuj natomiast zbyt wielu barw i wzorów w obrębie kuchni. Spowodują, że do aranżacji wkradnie się chaos. Jeśli szukasz dobrego akcentu, to wybierz na przykład ciekawą fototapetę.

Sposobem na wizualne zwiększenie przestrzeni jest też zatarcie granic pomiędzy miejscem, gdzie kończy się kuchnia, a zaczyna przedpokój. Na wpół otwarte pomieszczenie, które dodatkowo nie odróżnia się na przykład kolorem kafelków na podłodze, świetnie zmieni percepcję wnętrza. Jeśli czasem lubisz zamknąć się w kuchni, możesz zamontować drzwi przesuwne.

 (0)    0

Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Leave a Comment
Captcha