Jak stworzyć minimalistyczne wnętrze?

Jak stworzyć minimalistyczne wnętrze?

  admin

 (0)    0

  Poradniki

Powstaje coraz więcej książek i programów telewizyjnych o tym, że pozbywając się nadmiaru niepotrzebnych rzeczy, porządkujemy swoje życie. Nagradzanie siebie za pomocą zakupów nie czyni nas szczęśliwszymi, a gromadzenie przedmiotów nie sprawia, że czujemy się lepiej – twierdzi Katarzyna Kędzierska, autorka bloga Simplicite.pl i książki „Chcieć mniej”. Jak więc stworzyć wnętrze minimalistyczne, gdy wszystko, co do tej pory zgromadziliśmy, ma dla nas wartość sentymentalną?

Pozbądź się sentymentów

Wiele osób ma w zwyczaju „chomikowanie” niepotrzebnych przedmiotów. Stara bluza może się przydać podczas remontu, za małe spodnie będą idealne po zakończeniu diety, brzydka sofa jest rodzinną pamiątką, a w kilogramach zeszytów ze studiów kryje się wiedza, do której z pewnością jeszcze wrócisz. Jeśli do każdego przedmiotu będziesz podchodzić sentymentalnie, nigdy nie odgracisz swojego mieszkania. To trochę tak, jak z oddaniem nieudanego prezentu innej osobie lub pozbyciem się nudnej książki z dedykacją. Spójrz na przedmioty tu i teraz i zastanów się, czy w ciągu ostatnich lat korzystałaś z nich choćby raz. Jeśli nie, prawdopodobnie przez następne lata wciąż będą zagracały twoje mieszkanie. Pamiętaj, że wcale nie musisz wyrzucać tych rzeczy. Jeśli naprawdę nie potrafisz się z czymś rozstać, zanieś przedmiot na strych lub do piwnicy. Niepotrzebne ubrania wrzuć do pojemnika Polskiego Czerwonego Krzyża, książki zanieś na jeden z miejskich regałów, a stare zeszyty oddaj na makulaturę. Ty poczujesz się lżej, a w twoim mieszkaniu nagle znajdzie się miejsce na nowy fotel lub duży regał.

Co zrobić ze starymi meblami?

Zdarza się, że dziedziczymy meble lub otrzymujemy je wraz z wyposażeniem kupionego mieszkania. Jeśli nie czujesz się dobrze w towarzystwie ciemnych drewnianych komód i wielkich welurowych kanap, wcale nie musisz ich trzymać w swoim mieszkaniu. Dużo łatwiej jest pozbyć się mebli po poprzednich właścicielach, gdyż można je sprzedać, oddać za darmo lub wyrzucić. Jednak w przypadku mebli, które są w naszej rodzinie od pokoleń, sprawa jest już nieco bardziej skomplikowana. Jeśli mebel jest funkcjonalny, a przeszkadza ci jedynie jego wygląd zewnętrzny, możesz samodzielnie go przerobić, używając farb, oklein lub designerskich gałek. Jeśli jednak mebel pełni głównie funkcję przeszkadzającą, skontaktuj się z rodziną i spytaj, czy ktoś nie chciałby przejąć rodzinnej pamiątki. Jeśli nie, wystaw mebel na sprzedaż lub skontaktuj się z antykwariuszem. Być może ktoś marzy o zabytkowym meblu, na który nie ma miejsca w twoim mieszkaniu.

Minimalizm w twoim wnętrzu

Wnętrza skandynawskie często nazywa się minimalistycznymi, mimo że Skandynawowie bardzo lubią przechowywać sentymentalne przedmioty. Warto jednak zauważyć, że ich domy nie są zagracone, a każda rzecz, która ma dla właściciela wartość, jest wyeksponowana i zajmuje szczególne miejsce w domu. Zamiast więc przechowywać kolekcję wyszczerbionej porcelany po babci, która nigdy nie sprawdzi się podczas rodzinnych posiłków, wybierz jeden talerz, który zawiesisz na ścianie w kuchni. Podobnie zrób z pocztówkami czy rysunkami dzieci. Im mniej przedmiotów, tym większa ich wartość sentymentalna. Pozbywając się niepraktycznych i zbyt dużych mebli, warto zastąpić je czymś minimalistycznym i funkcjonalnym. W salonach i sypialniach utrzymanych w stylu skandynawskim świetnie sprawdzą się jasne meble sosnowe, takie jak te z naszej kolekcji Prestige.

Zestaw prestige II

 (0)    0

Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Leave a Comment
Captcha