Jak optycznie powiększyć pokój dzienny?

Jak optycznie powiększyć pokój dzienny?

 (7)    0

  Poradniki

Mały pokój to wielki problem – ciasny, nieustawny, najczęściej zagracony. A przecież dzięki kilku prostym trikom można w prosty sposób powiększyć optycznie wygląd pokoju i sprawić, że stanie się bardziej przestronny i jasny. Oto kilka z nich. 

Lustra

Nie od dziś wiadomo, że umieszczenie luster w odpowiednich miejscach może powiększyć przestrzeń pomieszczenia – nawet dwukrotnie. W doborze luster do wnętrza obowiązują proste zasady. Jeśli chcemy poszerzyć pokój, wystarczy powiesić kilka luster szerokich, a jeśli chcemy pokój podwyższyć, należy zamontować lustra wąskie, a wysokie. Najkorzystniejszy efekt uzyskamy wówczas, gdy powiesimy lustro na wprost wejścia do pokoju. Gdy pokój jest szeroki, a krótki, wówczas można umieścić lustra na ścianach bocznych. Pokój o wyjątkowo małych rozmiarach, który nie pomieści dodatkowej dekoracji w postaci wolno wiszącego lustra, można powiększyć, ustawiając na najdłuższej ścianie szafę z lustrzanymi przesuwnymi drzwiami. To szczególnie dobre rozwiązanie dla małych i zaciemnionych pomieszczeń, na przykład przedpokoju. Wybierając lustro, zwróćmy uwagę na obramowanie – im cięższe, tym bardziej przytłaczające.

Kolor ścian

Choć wydawać by się mogło, że wybór koloru ścian jest kwestią gustu, to czasami warto posłuchać głosu zdrowego rozsądku i dobrać taki kolor, który otworzy przestrzeń. Oczywiście taką funkcję będą spełniać jasne, pastelowe barwy. Ciemny kolor będzie pochłaniał światło. Warto jednak nadmienić, że nie jesteśmy skazani wyłącznie na biały kolor, choć ostatnio kolor ten wraca do łask, zwłaszcza we wnętrzach w stylu industrialnym. Szukając jasnych kolorów, zwróćmy uwagę na delikatne i pełne uroku odcienie różu lub mięty. Szukajmy barw o chłodnej pigmentacji – najprostszym rozwiązaniem są kolory szarości i błękitu.

Oczywiście można wprowadzić grę kolorów i pomalować ściany na różne odcienie. Jeśli chcemy wydłużyć pokój, ścianę na wprost drzwi pomalujmy na jaśniejszy kolor. Jeśli chcemy pokój podwyższyć, pomalujmy sufit znacznie jaśniejszym kolorem.

Meble

Tu wybór musi być bardzo przemyślany, ponieważ nadmiar lub źle dobrane gabaryty mogą spowodować, że cała przestrzeń niewielkiego pomieszczenia, zacznie nas przygniatać, będzie niefunkcjonalna i zwyczajnie ciasna. Zatem w niewielkich pomieszczeniach ograniczmy się do niezbędnego minimum. Oczywiście miejmy na uwadze to, jaką funkcję ma spełniać pomieszczenie. Jeśli to salon, to musi się tam znaleźć kanapa, niewielki stolik kawowy, szafka RTV. Jeśli potrzebujemy więcej miejsca, wybierzmy meblościankę. Jednak uwaga – powinna mieć ona proste linie, gładkie powierzchnie oraz jednolitą kolorystykę. W sypialni wybierzmy proste, niewysokie łóżko, najlepiej pozbawione zagłówka. Dodatkowej przestrzeni doda łóżko, które będzie unosić się na nóżkach.

Szukając mebli do niewielkich przestrzeni, wybierajmy te wielofunkcyjne – na przykład komodę. Można na niej postawić telewizor, a jednocześnie będzie ona miejscem do przechowywania różnych rzeczy. W salonie można ustawić lekkie pufy z odkrywanym wiekiem. Będzie to miejsce do siedzenia, a jednocześnie da się w niech ukryć jakieś drobiazgi.

Najważniejszą zasadą w aranżacji niewielkich przestrzeni jest umiar. Stawiajmy na prostą kolorystykę i wyraźne elementy, takie jak meble, które nie będą zaśmiecać przestrzeni. 

 (7)    0

Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Zostaw komentarz
Captcha