Funkcjonalna kuchnia - aż 50 inspiracji dla każdego!

Funkcjonalna kuchnia - aż 50 inspiracji dla każdego!

  Martyna

 (4)    0

  AktualnościPoradnikiInspiracje  

Urządzanie kuchni to jedno z największych wyzwań podczas aranżacji własnego domu lub mieszkania. Trzeba zadbać, aby była maksymalnie funkcjonalna, a przy tym estetyczna - w końcu spędzamy w niej wiele czasu. Dziś skupimy się na tym pierwszym aspekcie. Co zrobić, aby to pomieszczenie służyło nam jak najlepiej i było praktyczne?

W tym tekście znajdziesz wiele uniwersalnych inspiracji. Nie ma znaczenia, czy posiadasz małą czy dużą kuchnię, otwartą na salon lub zamkniętą. Pewne rzeczy warto wziąć pod uwagę już podczas planowania i remontu, inne można wprowadzić w każdym momencie. Chcemy pokazać Ci, jak wiele możliwości jest teraz w zasięgu ręki - funkcjonalne mogą być zarówno dobrze dobrane meble, jak i zioła posadzone w doniczkach na parapecie. Wszystko po to, aby spędzanie czasu w kuchni było dla Ciebie przyjemnością i relaksem. Zapraszamy do lektury i inspirowania się naszymi pomysłami!Wykorzystanie przestrzeni - priorytet podczas urządzania kuchni

Odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni i jej umiejętne wykorzystanie to ważne aspekty nie tylko dla małych kuchni - to podstawa funkcjonalnych pomieszczeń bez względu na metraż. Dobra organizacja wnętrza pozwoli korzystać z kuchni wygodnie, szybko znajdować potrzebne rzeczy, a także sprawi, że pomieścimy wszystkie potrzebne sprzęty i ułożymy je w logiczną całość. Jak dobrze wykorzystać dostępną przestrzeń?

 • Szafki pod sam sufit to idealny sposób na maksymalne zwiększenie powierzchni przechowywania. W górnych szafkach możemy schować rzadko używane przedmioty. Dodatkowym plusem jest brak wąskiej przestrzeni między górną szafką a sufitem, która zazwyczaj tylko zbiera kurz, a w niektórych wnętrzach wygląda nieestetycznie. Warto przyjrzeć się kompletowi Vigo A, który stwarza duże możliwości. Fronty szafek poprowadzone pod sam sufit to także znakomity sposób na ukrycie niedociągnięć architektonicznych, np. widocznej rury od wentylacji.
 • Kosze Cargo to bardzo różnorodne organizery ze stali nierdzewnej, które można montować w szafkach na wiele różnych sposobów. Tego typu kosze pomogą uporządkować przechowywane przedmioty oraz zwiększyć powierzchnię użytkową mebli. Warto wybrać takie kosze, które będą pasować do naszych szafek lub szuflad, i zastosować je do posegregowania żywności, garnków lub kuchennych akcesoriów. Dzięki temu unikniemy bałaganu, a także łatwiej i szybciej znajdziemy potrzebne rzeczy, co ma duży wpływ na wygodę podczas gotowania. Jedną z ciekawszych opcji są wysuwane kosze narożne, dzięki którym można efektywnie wykorzystać przestrzeń w narożniku. Istnieją też kosze, które wysoką szafkę typu słupek dzielą na kilka szuflad, dzięki czemu możemy wygodnie podzielić przechowywane w niej przedmioty lub zapasy i wyjmować je z szafki z łatwością, bez wyciągania reszty zawartości.
 • Wygodne otwieranie szafek górnych również może mieć wpływ na przestrzeń roboczą. Zwróćmy uwagę na to, aby fronty otwierały się do góry, dzięki czemu nie będą zajmować miejsca. Szafka może wówczas pozostawać otwarta przez czas gotowania, a jej drzwiczki nie będą przeszkodą, którą każdorazowo trzeba by było omijać. Niektóre szafki górne (np. Modern) mają dodatkowo siłowniki gazowe, które ułatwiają otwieranie frontów. Inną opcją są drzwiczki otwierane równolegle lub składające się na zasadzie harmonijki - to wygodne, jeśli jesteśmy posiadaczami dużych i wysokich górnych szafek.
 • W małej kuchni, np. w kawalerce, warto zamontować modele sprzętów AGD mniejsze od standardowych. Zaoszczędzimy w ten sposób nieco cennego miejsca. W takich miejscach zazwyczaj mieszka jedna osoba lub para, dla której takie urządzenia będą w pełni wystarczające.
 • Przemyślana lokalizacja gniazdek kontaktowych ma duży wpływ na funkcjonalność. Warto, by kilka znalazło się w ścianie pomiędzy blatem a górnymi szafkami. Podłączymy do nich m.in. blender, mikser czy toster. Z kolei gniazdka dla lodówki i reszty „dużego” AGD powinny znajdować się w jego pobliżu, aby uniknąć nieestetycznych i niebezpiecznych wystających kabli.
 • Warto rozważyć montaż gniazdek chowanych w blacie. Jeśli z jakiegoś powodu ich montaż na ścianie pomiędzy szafkami nie jest możliwy, estetyczne gniazdka zlokalizowane w blacie i wysuwane w razie potrzeby to doskonała opcja. Idealnie sprawdzi się w minimalistycznych wnętrzach.
 • Wyspa z wbudowanymi półkami lub szafkami to dobry pomysł na większą powierzchnię przechowywania i trzymanie potrzebnych rzeczy pod ręką. Jeśli np. na wyspie znajduje się płyta grzewcza, warto w pobliżu trzymać olej, którego zazwyczaj używamy do przyrządzania potraw. Takie rozwiązanie da nam nieco więcej przestrzeni dla sprzętów i żywności, pozwoli zaoszczędzić czas, a także może wyglądać bardzo efektownie.
 • Gotowe komplety mebli kuchennych. Podczas remontu każdy ma dużo na głowie. Gotowe rozwiązanie dostępne w naszym sklepie zostało zaplanowane przez specjalistów. Pozwoli zaoszczędzić czas oraz zaopatrzy nas w funkcjonalne i dopasowane pod kątem stylu i estetyki meble oraz zabudowy do sprzętu AGD. W razie potrzeby możemy dodać lub usunąć pojedyncze meble z zestawu, jednak stanowi gotowy komplet znakomity punkt wyjścia i znacznie ułatwia zakup mebli do kuchni.
 • Elektryczne wspomaganie zamykania i otwierania frontów mebli. To praktyczne rozwiązanie dla osób, które dużo czasu spędzają w kuchni, mają trudności z poruszaniem się, lub po prostu lubią wygodę. Gotując, często mamy brudne ręce - elektroniczny system otwierania i zamykania zazwyczaj jest skonstruowany tak, że reaguje na pojedyncze naciśnięcie frontu (np. kolanem) otwarciem szuflady, a lekkie popchnięcie frontu zamyka ją. Ta metoda bardzo ułatwia sprawne korzystanie z szuflad.

Kuchnia VIGOKuchnia VIGO A

Funkcjonalne oświetlenie w kuchni

Dobrze dobrane oświetlenie to jedna z podstawowych cech funkcjonalnej kuchni. Warto mieć w pomieszczeniu kilka źródeł ciepłego, rozproszonego światła, zwłaszcza jeśli nasza kuchnia nie posiada okna.

 • Światło górne warto montować w postaci oświetlenia ledowego sufitowego. Lampy wiszące mogą się brudzić, o co podczas gotowania nietrudno - musimy pamiętać, że tłuste opary będą gromadzić się na kloszu lampy. Rozwiązaniem jest wydajny okap, który pochłonie cząsteczki tłuszczu, które unoszą się w powietrzu podczas gotowania, a także regularne czyszczenie lampy.
 • Wybierając okap, zdecydujmy się na taki z oświetleniem energooszczędnym LED - nada przytulnego nastroju kuchni w długie jesienne wieczory oraz doświetli kuchenkę, co jest niezwykle praktyczne. Dodatkowo energooszczędne światło pozwoli obniżyć rachunki za prąd i dbać o środowisko.
 • Dodatkowe oświetlenie pod szafkami górnymi zapewni znakomite punktowe światło nad blatami, które jest nieocenione podczas przygotowywania potraw. Istnieją lampki na baterie, więc można je zamontować w dowolnej chwili. Jeśli nie mamy w kuchni szafek górnych, można zamontować kinkiety na ścianie nad blatami albo wykorzystać oświetlenie halogenowe o niedużej mocy, wbudowane np. w podwieszany sufit.
 • Zamiast włącznika można zainstalować ściemniacz, który pozwala na regulowanie natężenia światła. Takie rozwiązanie nie tylko sprzyja oszczędzaniu energii elektrycznej (przy mniejszym natężeniu światła pobór mocy jest mniejszy), ale też potrafi stworzyć kameralną, domową atmosferę podczas wspólnej kolacji czy zimowego wieczoru przy gorącej herbacie.
 • Nowoczesne lampy mogą stanowić praktyczny element dekoracyjny, co chętnie wykorzystuje styl skandynawski, prowansalski, retro i industrialny. Powinny być kolorystycznie dopasowane do wnętrza. Jeśli mamy dodatkowe oświetlenie w postaci okapu i jarzeniówek lub halogenów nad blatem, lampy dekoracyjne nie muszą mieć dużej mocy - ich głównym zadaniem może być stworzenie domowej atmosfery i podkreślenie aranżacji wnętrza.
 • Pamiętajmy, by elementy wokół okna - firanki, zasłony, rolety - można było łatwo zdjąć i wyczyścić. W kuchni, w której często się gotuje, tkaniny łatwo „zbierają” zapachy i tłusty osad, więc wymagają szczególnej pielęgnacji.
 • Górne światło najlepiej umieścić w centralnym punkcie pomieszczenia, nad wyspą, ewentualnie nad stołem. Powinno być rozproszone i mieć barwę podobną do światła naturalnego. Zimne, ostre światło sprawi, że przebywanie w kuchni będzie męczące i nieprzyjemne.
 • Ciekawym rozwiązaniem jest oświetlenie wewnątrz szafek oraz podświetlenie witrynki. To ułatwi odnalezienie w szafce potrzebnego przedmiotu, a oświetlenie witrynki pozwoli wyeksponować jej zawartość. W tym celu można wykorzystać paski ledowe. To świetny pomysł zwłaszcza w przypadku kuchni urządzonych w stylu nowoczesnym.Dobrze dobrane urządzenia AGD

Dziś nie wyobrażamy sobie kuchni bez różnych urządzeń AGD, które ułatwiają przechowywanie żywności i przyrządzanie posiłków. Na rynku są dostępne tak różnorodne sprzęty, że wybór tych właściwych dla naszej kuchni może być czasochłonny, ale warto wybierać rozważnie - w końcu dokonujemy zakupu na długie lata. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

 • Gwarancja. Upewnijmy się, że zakupiony przez nas sprzęt jest objęty gwarancją producenta i sprawdźmy, jak długo nam ona przysługuje. Niektórzy sprzedawcy oferują także za dodatkową opłatą gwarancję przedłużoną. Innym sposobem na uchronienie się przed kosztami spowodowanymi przez uszkodzony sprzęt jest ubezpieczenie urządzeń AGD, które mogą nas uchronić .
 • System nonfrost w lodówce eliminuje konieczność rozmrażania jej co jakiś czas. To istotne zwłaszcza w mieszkaniach przygotowywanych pod wynajem lub u zapracowanych osób.
 • Komora świeżości w lodówce pozwoli dłużej utrzymać warzywa i owoce w dobrym stanie oraz szybciej schłodzi napoje. To bardzo wygodne rozwiązanie, które oferuje coraz większa liczba producentów - temperatura w najniższej półce lodówki jest wówczas nieco niższa.
 • Sprzęty kuchenne o błyszczącej, czarnej powierzchni będą wymagały częstszego czyszczenia z powodu widocznych śladów palców, dlatego jeśli nie lubimy poświęcać czasu na sprzątanie, warto unikać takich urządzeń i wybierać te matowe lub ze stali nierdzewnej (inox). Podczas wyboru urządzenia zapytajmy o to, jak utrzymać je w czystości - niektórzy sprzedawcy oferują specjalistyczne środki czyszczące.
 • Głośność urządzeń AGD ma znaczenie, zwłaszcza jeśli dysponujemy kuchnią otwartą na salon. Dla własnego komfortu wybierajmy ciche okapy (poniżej 50 dB na najniższym biegu) oraz zmywarki (poniżej 42 dB). To pozwoli na swobodne prowadzenie rozmów lub słuchanie radia, a dłuższe przebywanie w obecności włączonych urządzeń nie będzie męczące.
 • Energooszczędność ma duże znaczenie, bo dzięki urządzeniom klasy A+ obniżymy nasze rachunki za prąd. To korzystne nie tylko dla naszego budżetu, ale też dla środowiska! Warto jednorazowo zapłacić nieco więcej za energooszczędny sprzęt, aby później przez wiele lat płacić niższe rachunki.
 • Najlepiej wybrać meble, które będą współgrały ze sprzętami AGD. Np. kuchnia Mordern zapewnia świetną zabudowę piekarnika lub zmywarki. Dodatkowo można zdecydować się na okap do zabudowy i umieścić go w górnej szafce nad kuchenką, dzięki czemu pozostanie dyskretnie ukryty za frontem szafki.
 • Okap wyspowy pozwoli zaoszczędzić miejsce na ścianach, dzięki czemu będziemy mogli zamontować na nich więcej szafek do przechowywania. Z kolei w naprawdę małych kuchniach lepiej sprawdzi się okap do zabudowy, który montuje się w szafce.
 • Okapy coraz częściej pełnią funkcję dekoracyjną w kuchniach. Warto wybrać nietypowy model, np. okap skośny lub tubowy, który nada wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.
 • Warto zdecydować się na okap nawet wówczas, gdy nie mamy podłączenia do wentylacji. Coraz więcej modeli tych urządzeń może pracować w jednym z dwóch trybów: wyciągu (z podłączeniem do wentylacji) lub pochłaniacza - wówczas za pomocą filtra węglowego oczyszczają powietrze w obiegu zamkniętym, w obrębie kuchni.
 • Zmywarka z timerem pozwoli ustawić czas, w którym się włączy. Dzięki temu możemy wykorzystać tzw. tanią taryfę i używać urządzenia wówczas, gdy prąd jest tańszy.
 • Wygodną funkcją zmywarek jest mycie naczyń tylko w jednym koszu - nie trzeba czekać, aż będzie zapełniona cała zmywarka, co jest praktyczne zwłaszcza dla singli lub par, które rzadko gotują.
 • Warto kupować sprzęt i meble przez internet - wówczas można zaoszczędzić kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych w porównaniu do sklepów stacjonarnych.

Kuchnia MODERN BKuchnia MODERN B

Pomyśl o swoim komforcie

Komfort korzystania z mebli i sprzętów jest niezastąpiony. Zdecydowanie ułatwia przyrządzanie posiłków, skraca czas gotowania i sprawia, że spędzanie czasu w kuchni jest znacznie przyjemniejsze, a także zdrowsze dla naszego kręgosłupa.

 • Wysokość blatów powinna być dostosowana do wzrostu użytkownika. Optymalną wysokość mierzy się od zgiętego łokcia do podłogi, a następnie odejmuje się 15 cm od tej wartości. Przykładowo, dla osób mierzących 160 cm blat powinien mieć 90 cm wysokości, a dla osoby o wzroście 185 cm najlepszy będzie blat umieszczony 105 cm nad podłogą.
 • Projektanci rekomendują zaplanowanie przestrzeni na zasadzie tzw. trójkąta roboczego: trzy najważniejsze elementy w kuchni - płyta grzewcza, zlewozmywak i lodówka - powinny być usytuowane w pobliżu. To sprzęty, z których najczęściej korzystamy podczas gotowania i wielokrotnie kursujemy pomiędzy nimi. Ich bliskie ustawienie poprawia komfort przyrządzania posiłków i zmniejsza czas potrzebny na przemieszczanie się między tymi strefami. Położenie sprzętów względem siebie powinno wynosić 120-210 cm i wpisywać się w kształt trójkąta, którego wierzchołkami są płyta grzewcza, lodówka i zlewozmywak.
 • Zawiasy z cichym domykiem. Chyba nikt nie lubi niepotrzebnego hałasu w domu - miejscu, które ma być naszym cichym kątem, przestrzenią służącą do relaksu i odpoczynku. Cichy domyk nie tylko pozwoli zadbać o nasz komfort, ale też ochroni drzwiczki szafek lub szuflad przed zbyt szybkim zużyciem.
 • Szafka z karuzelą pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni w narożniku, a przy okazji jest wygodnym sposobem na przechowywanie garnków, patelni i pokrywek.
 • Dodatkowy blat w szufladzie to prosty sposób na zwiększenie powierzchni roboczej w kuchni. Jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią albo spędzamy wiele czasu na przyrządzaniu posiłków, dodatkowy blat ukryty w szufladzie i wysuwany w razie potrzeby może okazać się niezwykle praktyczny.
 • Maty antypoślizgowe i antywodne w szufladach pomogą utrzymać porządek w szafkach i zadbać o higienę przechowywania sprzętów i akcesoriów.
 • Dywanik w pobliżu zlewozmywaka sprawi, że krople, które rozpryskują się podczas mycia naczyń, wsiąkną w materiał i nie będą tworzyć nieestetycznych smug lub plam na podłodze. Dywanik wystarczy wyprać od czasu do czasu. Dodatkowo ten element nada kuchni przytulnego charakteru i może podkreślić jej wystrój.
 • Szuflady z pełnym wysuwem i amortyzacją zamykania ułatwią korzystanie z mebli i szybkie odnalezienie potrzebnego przedmiotu, a także pozwolą na łatwy dostęp nawet do rzeczy schowanych w głębi szuflady. Amortyzacja zapobiegnie gwałtownemu zatrzaskiwaniu szuflad, dzięki czemu dłużej pozostaną one w dobrym stanie i nie będą generować niepotrzebnego hałasu podczas zamykania.
 • Wieszak na patelnie i garnki oraz listwa magnetyczna na noże ułatwią przechowywanie tych akcesoriów i pozwolą na szybki dostęp do nich, pozwolą zaoszczędzić miejsce w szafkach, a także mogą stanowić element wyróżniający naszą kuchnię i nadający jej wyjątkowego klimatu.Kolory są ważne!

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że kolory wnętrz mają na nas duży wpływ. Wybierając meble, sprzęty kuchenne i dodatki, warto zwrócić uwagę na to, aby ich kolory nam odpowiadały, dobrze komponowały się ze stylem kuchni i były praktyczne podczas codziennego użytkowania.

 • Wysoki połysk może być problematyczny, zwłaszcza jeśli często korzystamy z kuchni lub mamy w domu małe dzieci. Na błyszczących frontach widać każdy ślad palców, dlatego utrzymanie takich mebli w nienagannej czystości będzie wymagało częstego przecierania szafek. Jeśli mimo wszystko zależy nam na meblach z wysokim połyskiem, dobrym kompromisem jest wybranie błyszczących frontów tylko dla górnych szafek.
 • Spójna kolorystyka małego AGD sprawi, że kuchnia będzie wyglądać na dobrze zaplanowane i przemyślane wnętrze. W estetycznym pomieszczeniu przebywa się dużo przyjemniej, a toster, czajnik czy blender znakomicie mogą wpisywać się w aranżację naszej kuchni.
 • Drewno ociepli atmosferę wnętrza. Jeśli zależy nam na tym, aby kuchnia była przytulna, wybierzmy elementy wykonane z drewna lub materiału imitującego drewno. Może to być blat, stół, krzesła, albo chociaż dodatki, takie jak deski do krojenia, ozdoby, półki na ścianach, misy na owoce.
 • Zieleń uspokaja i wycisza - to potwierdzone naukowo! Zadbajmy, żeby w naszej kuchni pojawiło się kilka zielonych akcentów. Najlepiej, jeśli to będą rośliny, ale jeśli nie chcemy lub nie możemy ich mieć, zielony kolor może pojawić się w postaci czajnika, ściereczek, puszek na kawę czy herbatę - pełna dowolność.
 • Biel optycznie powiększy przestrzeń oraz sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądać czysto i higienicznie. To szczególnie ważne w miejscu, w którym przygotowujemy posiłki, dlatego od wielu lat białe kuchnie cieszą się dużą popularnością. W naszej ofercie znajdą Państwo kuchnie Diana i Vigo B, które wpisują się w ten trend. Wbrew pozorom utrzymanie w czystości białych szafek z tworzywa nie stanowi problemu.
 • Moda na kolor. Obecnie popularnym rozwiązaniem - kontrą dla białych, skandynawskich kuchni - są aranżacje wykorzystujące intensywną kolorystykę. Można ją zastosować zarówno na meblach (jak np. w kuchni Modern B), jak i w postaci dodatków, krzeseł, zastawy lub akcesoriów. Takie rozwiązanie doda wnętrzu energii i ożywi zmysły - a przy okazji prezentuje się niezwykle oryginalnie!

Kuchnia DianaKuchnia Diana

Dodatki - tworzymy przytulny klimat z pomocą praktycznych przedmiotów

Dodatki z czasem pojawiają się w każdej kuchni. Warto zadbać, aby były przemyślane i dopasowane do wnętrza. Nie powinno ich być za dużo - bałagan to ostatnie, czego potrzebujemy w kuchni! Jednak drobne elementy i akcesoria potrafią nadać wnętrzu domowy klimat, a równocześnie mogą być funkcjonalne. Przykłady?

 • Rośliny na parapecie lub blacie - i to nie byle jakie! Zasadzone w estetycznych doniczkach zioła lub sałaty (rukola, roszponka) będą wyglądać pięknie, a przy okazji dostarczą zawsze świeżych składników do przyrządzanych potraw.
 • Estetyczne ściereczki - ręczniki i ścierki to niezbędny element każdej kuchni. Zadbajmy, aby były dopasowane kolorystycznie do kuchni. Dzięki temu nawet wówczas, gdy zostawimy je na blacie lub zawiesimy w widocznym miejscu, będą wyglądały dobrze.
 • Młynek do kawy lub moździerz - to detale, które mogą uzupełnić naszą kuchnię, a przy okazji przydadzą się na co dzień. Warto znaleźć dla nich miejsce na blacie lub wyspie, aby stanowiły element dekoracyjny i zawsze były pod ręką.
 • Praktyczne gadżety - w internecie można znaleźć mnóstwo mniej lub bardziej praktycznych gadżetów, które ułatwią gotowanie i zachowanie porządku w kuchni. Niektóre z nich mogą świetnie się sprawdzić w naszej kuchni. Wśród nich warto wspomnieć o zaparzaczach do herbaty, minutnikach, organizerach do zlewozmywaków (w których ukryjemy gąbkę, płyn etc.), rozmaitych tarkach, podstawkach, matach, otwieraczach do piwa, zatyczkach do wina - a to tylko wierzchołek prawdziwej góry lodowej, bo producenci prześcigają się w wymyślaniu przedmiotów, które mogą się nam przydać w kuchni. Najważniejsze, aby zachować zdrowy umiar i wybrać tylko te rzeczy, z których faktycznie będziemy korzystać - w przeciwnym razie nasza kuchnia zamieni się w zbiorowisko niepotrzebnych gadżetów.

Za nami długa wyliczanka pomysłów i inspiracji. Sprawią one, że kuchnia będzie funkcjonalnym wnętrzem, które będzie nie tylko doskonale się prezentować, ale też - przede wszystkim - służyć nam przez wiele lat. Niektóre ze zmian są znaczące i wymagają remontu, inne to tylko drobne udogodnienia. Jednak każdy z punktów to mały krok w stronę kuchni idealnej, która będzie spełniać wszystkie Twoje potrzeby i sprawi, że gotowanie stanie się prawdziwą przyjemnością. Zachęcamy, abyś wybrał spośród naszych pomysłów te, które uznasz za szczególnie przydatne i wartościowe i spróbował wprowadzić je we własnej kuchni - metodą małych kroczków albo podczas generalnego remontu. Wybór należy do Ciebie.Kuchnia MODERN B
Kuchnia MODERN B

 (4)    0

Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Leave a Comment
Captcha