Dostawa mebli i terminy realizacji

Dostawa mebli i terminy realizacji

  admin

 (2)    0

  O nasPoradniki  

Jak wygląda dostawa mebli ?  Jaki jest dokładny termin realizacji zamówienia ? Czy wysyłamy meble za granicę ?  Co jeśli meble przyjadą uszkodzone ?  Jakie są metody płatności? To tylko niektóre z najczęściej zadawanych nam pytań.

Kiedy już się zdecydujecie na zakup mebli w Naszym sklepie internetowym i  złożycie zamówienie pojawia się kwestia płatności, dostępne są następujące sposoby:

Za pobraniem

Za większość mebli zapłacisz przy odbiorze u naszego kierowcy, kierowcy można zapłacić tylko gotówką - nie ma możliwości płatności kartą.

Z góry

Druga możliwość to płatność z góry,  zwykłym przelewem bankowym lub przez system przelewy24. W przypadku płatności z góry polecamy płatność przez przelewy24 - nie trzeba wtedy wypełniać żadnych numerów kont, zostaną one automatycznie wpisane na stronie Waszego banku.

Raty 
Za zakupy można również zapłacić przez system ratalny w Santander Consumer Bank. Mogą także Państwo skorzystać z systemu ratalnego przez platformę przelewy24, wtedy wybieramy płatność przez przelewy24 i w dolnej cześci strony mamy do wyboru raty w Alior banku lub Mbanku. Szerszy opis płatności ratalnych pojawi się wkrótce w osobnym wpisie.

Kartą
Aby zapłacić kartą wtedy wybieramy płatność przez przelewy24, w dole strony mamy możliwość wyboru płatności kartą.

W przypadku zamówienia na meble tapicerowane takie jak łóżka, kanapy, fotele czy narożniki w indywidualnie wybranych kolorach, można wybrać płatność przy odbiorze ale konieczna będzie wpłata zaliczki  w wysokości 10 - 20% wartości zamówienia - o konieczności wpłaty zaliczki i jej wysokości poinformują nasi konsultanci.

Po złożonym zamówieniu pozostaje już tylko oczekiwać na dostawę mebli. Wszystkie meble dostarczamy własnym transportem - jedynie w przypadku zamówienia małych mebli jak pufa, stoliki nocne oraz niektóre komody  - mogą być wysłane kurierem na prośbę zamawiającego, jednak nie gwarantujemy wtedy, że meble dotrą w całości i bez uszkodzeń.

Termin realizacji
Orientacyjny termin realizacji zamówienia podany jest w opisie do każdego produktu. Dla mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, łóżka) wynosi on zwykle od 3 do 5 tygodni, jednak w okresie przedświątecznym od października do grudnia może się wydłużyć nawet do 8 tygodni.  Meble twarde są dostarczane szybciej, termin realizacji w ich przypadku zależy od miejscowości dostawy oraz od stanów magazynowych. Może się zdarzyć, że zamówione dzisiaj meble będą dostarczone już następnego dnia - jeśli mamy dane meble w magazynie (a większość mebli twardych mamy) a następnego dnia nasz kierowca jedzie w region gdzie Państwo mieszkają. Zdarza się, pomimo iż meble mamy w magazynie, że dostawa będzie za około 2-3 tygodnie, ponieważ akurat nie dawno dostarczaliśmy meble w Waszej okolicy.

Dostawa mebli
O dostawie uprzedzimy telefonicznie 1-2 dni wcześniej, podamy wtedy dzień dostawy oraz przybliżoną godzinę. Kierowca będąc w drodze z meblami również dzwoni około  godzinę przed przyjazdem. Kierowcy nie wnoszą mebli, dlatego na miejscu powinny być dwie osoby do rozładunku. W wyjątkowych sytuacjach kierowcy mogą pomóc przy rozładunku. Jeśli są wątpliwości co do stanu dostarczonych paczek, można je zawsze sprawdzić z kierowcą. Kierowca z meblami zostawia imienną fakturę, która jest potrzebna w przypadku reklamacji.

Dostawa za granicę
Meble dostarczamy tylko na terenie Polski. Aby przewieźć meble za granicę, zazwyczaj klienci szukają przewoźnika na własną rękę i wtedy wskazują nam adres dostawy w Polsce. Możliwy jest też odbiór towaru przez firmy transportowe w naszym magazynie.

Reklamacje
Szczegółową Instrukcję jak postępować w przypadku reklamacji otrzymują Państwo wraz z fakturą za meble.
W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek uszkodzeń lub braków w czasie rozpakowywania mebli, prosimy o wysłanie zgłoszenia reklamacyjnego na Nasz adres mailowy. Prawidłowo zgłoszona reklamacja powinna zawierać :  numer faktury zakupu, opis uszkodzeń oraz  zdjęcia i symbole elementów zgodnie z instrukcją montażu. Elementy małe które można bezpiecznie wysłać kurierem, wysyłamy wciągu 1 do 4 dni robocze. Jednak zdarzają się reklamacje dużych cześci jak np boczna sciana szafy lub uszkodzone lustro - wtedy na nowy element trzeba poczekać dłużej ponieważ musimy go dostarczyć własnym transportem.

 (2)    0

Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Leave a Comment
Captcha